Խորթ հոր սպանության համար մեղադրվող, ազգությամբ եզդի 25-ամյա Մաքսիմ Բաքոյանը ենթարկվել է կրկնակի դատահոգեբանական փորձաքննության: Այս մասին NEWS.am-ի թղթակցին ասաց մեղադրյալի փաստաբան Մամիկոն Մուրադյանը:
Փաստաբանի խոսքով՝ առաջիկա օրերին ամենայն հավանականությամբ կստացվի եզրակացությունը, որից հետո դատաքննությունը կշարունակվի:
Նշենք, որ 2015թ. հուլիսի 24-ին Շիրակի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանը որոշում էր կայացրել լրացուցիչ դատահոգեբանական փորձաքննություն նշանակել:
Հիշեցնենք, որ ազգությամբ եզդի Մաքսիմ Բաքոյանի մորը՝ Մայա Բաքոյանին, 2013թ. Թուրքիայում սպանել էր ամուսնու՝ ազգությամբ քուրդ Էվիլիա Գյուլիշթեքինի եղբայրը՝ կնոջ 4 տարեկան որդու աչքի առջև հրազենային մահացու վնասվածք հասցնելով հարսին:
2014թ. մարտին Մաքսիմը, որը մինչեւ այդ Գերմանիայում էր ապրում, վերադարձել էր Գյումրի և իր երկու հարազատ քույրերի, խորթ հոր եւ նրա 2 զավակների հետ ապրում էր Գյումրիում: Մարտի 15-ին նա դանակահարելով սպանել էր խորթ հորը։ Սպանությանն ականատես էր եղել Մաքսիմի մորաքույրը, որը NEWS.am-ին պատմել էր, որ Մաքսիմը դանակը մտցրել է խորթ հոր սիրտը, երբ վերջինն ասել է, որ Թուրքիա է գնալու՝ նրա մոր արյան փողը վերցնելու: Մաքսիմը, ըստ մորաքրոջ, խորթ հոր խոսքերից ենթադրել էր, որ նրա պատվերով է եղբայրը սպանել իր մորը եւ որոշել է վրեժ լուծել:
Մաքսիմ Բաքոյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՔՕ 104-րդ հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով։ Բաքոյանն իրեն առաջադրված մեղադրանքը չի ընդունում։

Обвиняемый в убийстве отчима 25-летний езид Максим Бакоян подвергся повторной судебно-психологической экспертизе. Об этом корреспонденту Новости Армении – NEWS.am сообщил адвокат обвиняемого Мамикон Мурадян.
По его словам, в ближайшие дни, по всей вероятности, будет представлено заключение, после чего судебный процесс продолжится.
Отметим, что 24 июля 2015 года суд общей юрисдикции Ширакской области принял решение  о повторной судебно-психологической экспертизе.
Напомним, что мать Максима Бакояна, Майю, в 2013 году в Турции убил брат ее мужа Эвилья Гюлиштекина (курд по национальности), застрелив ее  на глазах у 4-летнего сына. Позднее Максим, который ранее жил в Германии, вернулся в город Гюмри и жил там с двумя родными сестрами, отчимом и 2 его детьми. 15 марта 2014 года он убил отчима ножом. Свидетелем убийства стала тетя Максима.
Максиму Бакояну предъявлено обвинение по части 1 статьи 104 Уголовного кодекса Армении. Сам он не признает предъявленное ему обвинение.