Հայ Ոսկերիչների Հիմնադրամը (AJF) հայտարարում է, որ 2016թ.-ին 50 ուսանողների կարժանացնի ուսումնական դրամաշնորհների: Հիմնադրամի դրամաշնորհային ծրագիրը միտում ունի նպաստելու նոր հնարավորությունների զարգացմանը ոսկեգործության եւ ադամանդագործության ոլորտներում, ինչպես Հայաստանում, այնպես էլ Սփյուռքում: Ուսանողները կստանան հիմնարար գիտելիքներ թանկարժեք քարերի, այդ թվում ադամանդների վերաբերյալ, ինչը կօգնի նրանց հետագա կայացմանը ոսկեգործության եւ ադամանդագործության ոլորտում:
Հայաստանում «Ադամանդի դասակարգում» մասնագիտությամբ ուսանելու համար դիմորդները կարող են հայտ ներկայացնել Հայկական Հեմմոլոգիական Լաբորատորիա եւ Ակադեմիային (AGLA): Մրցույթին կարող են մասնակցել հետեւյալ համայնքների դիմորդները. Արցախ, Հայաստանի մարզեր, Սիրիահայ համայնք եւ Սփյուռք:
Լրացուցիչ տեղեկությունների համար դիմորդները կարող են գրել AJF-ին կամ AGLA-ին ([email protected]):
Կանադայում AJF-ը կիրականացնի իր նոր ծրագիրը ի նպաստ վերջին շրջանի սիրիահայ փախստականների:
Հայաստան եւ այլուր տեղափոխված տասնյակ հազարավոր տարագիր սիրիահայերի թվում զգալի մի մաս հանգրվանել է նաեւ Կանադայում: Ուստիեւ Կանադա գաղթած սիրիահայ համայնքի ներկայացուցիչները, ովքեր ցանկություն ունեն սովորելու Մոնրեալի հեմմոլոգիայի ինստիտուտում (EMG), կարող են մասնակցել Կանադայում անցկացվող դրամաշնորհային մրցույթին: Ավելի մանրամասն տեղեկությունների եւ հայտի ձեւը ստանալու համար դիմորդները կարող են գրել AJF-ի կամ EGM-ին ([email protected]):
2016թ. հունվարի 28-ին, 13 սիրիահայ փախստականներ արդեն իսկ սկսել են իրենց ուսումնառությունը EMG-ում:
Նրանք ընտրվել են AJF-ին դիմած 43 դիմորդների խմբից: Նախորդ շրջանի «Հեմմոլոգիա-I» եւ «Ադամանդի դասակարգման» սիրիահայ շրջանավարտները հունվարի 27-ին հրավիրվել էին EGM ստանալու իրենց ատեստավորման վկայականները: Նրանցից 7-ն ընտրվել են «Հեմմոլոգիա-II» մասնագիտությամբ դասընթացներին մասնակցելու համար: «Մենք շատ ուրախ ենք, որ հնարավորություն ունենք ուսանելու հեղինակավոր այս կանադական հաստատությունում, որը տալիս է բարձր գիտելիքներ եւ փորձ: Վստահ եմ, որ սա մեզ բոլորիս կօգնի ինտեգրվելու եւ բարելավելու մեր զբաղվացության հեռանկարները: Շնորհիվ AJF-ի, վերջերս ինձ նոր աշխատանք առաջարկեցին եւ ես Կանադայում վերստին սկսեցի իմ կարիերան որպես ոսկերիչ»,- ասում է ուսանող Վիգեն Աբկարեանը:
«Մենք անչափ շնորհակալ ենք AJF-ի կրթաթոշակային ֆոնդի հովանավորներին մեր կրթական առաքելությանն ու փախստականների ինտեգրման ջանքերին աջակցելու համար: Հուսով ենք՝ ապագայում կհամագործակցենք նոր աջակիցների հետ եւս եւ կնպաստենք տաղանդավոր հայ երիտասարդների՝ հաջորդ սերնդին, ոլորտում առաջատարը դառնալու գործին», հայտարարեց AJF-ի խորհրդի նախագահ Փիէր Աքքէլյանը:
«Մինչ այսօր մեր հովանավորների շնորհիվ դրամաշնորհների են արժանացել 45 ուսանողներ Հայաստանից, Արցախից, Սիրիայից, Իրաքից, Վրաստանից եւ Լիբանանից: Մասնավորապես բարձր ենք գնահատում «Birks» ընտանեկան հիմնադրամի, Կանադայի ոսկերիչների միության, «Jewelry Mutual Insurance»-ի, Մոնրեալի հեմմոլոգիայի ինստիտուտի (EMG), Հայկական Հեմմոլոգիական Լաբորատորիա եւ Ակադեմիայի (AGLA), «Invessa Financial & Insurance company»-ի, «Melisende Diamonds» ընկերության, «AJA Ontario»-ի, «AJA Montreal»-ի, ինչպես նաեւ Փիյեռ Հաջարի, Լյուսի Քիլիսլյանի, Ալֆրեդ Պողոսյանի, Աբգար Փափազյանի, Հաբիբ Մալոյի, Լեւոն Յափարի, Վահե Ուրունի, Տիրան Ավետյանի, Հարութ Միսիրյանի եւ Սիլվիա Մինասյանի աջակցությունը», ավելացրեց պարոն Աքքէլյանը:

GENEVA. – The Armenian Jewellers Foundation (AJF) has announced it will grant 50 new scholarships in 2016. The AJF scholarships program promotes new capacity in the jewellery and diamond sector both in Armenia and the Diaspora. Graduates are expected to gain solid knowledge in gemstones, including diamonds, helping them embark on new careers in the jewellery sector.
In Armenia, applicants are called to apply for study in the full-time intensive Diamond Grading program at the Armenian Gemological Laboratory and Academy (AGLA). Applicants from the following communities will be considered: residents of Artsakh (Nagorno-Karabakh) and Armenian provinces, Syrian Armenians, Diasporans. More information and forms may be requested in writing AJF or [email protected]
In Canada, the AJF program exclusively supports recent Syrian Armenian refugees. Among the tens of thousands of Syrian Armenian expatriates who relocated to Armenia and elsewhere, a significant number chose to apply for residency in Canada. Therefore, newcomers from this community in Canada who wish to study gemology at the École de gemmologie de Montréal (EGM) may apply for AJF grants. More information and forms may be obtained in writing from AJF or [email protected]
On January 28, a group of 13 new Syrian Armenian refugees already began their studies at EGM. They were chosen from close to 43 applicants who attended AJF’s information sessions. The previous class of expatriates who completed their Gemology 1 and Diamond Grading laboratory courses were invited on January 27 to EGM to receive their ‘Attestation’ certificates. Of the latter, 7 graduates were selected to continue their studies in Gemology 2. “We are extremely lucky to have this opportunity to learn at such a reputable Canadian institution, which is giving us top knowledge and expertise. I am confident this will help all of us integrate and improve our employment prospects. Thanks to AJF I was recently offered a new job and re-launched my career as a jeweller in Canada,” said student Viken Apkarian.
“We wholeheartedly thank our AJF Scholarship Fund sponsors for supporting our educational mission, as well as refugee integration efforts. We look forward to partnering with new patrons, and promoting more young talents in becoming the next generation of industry leaders,” said AJF Chairman Pierre Akkelian. “Our sponsors’ generosity has allowed AJF to grant 45 scholarships to-date to students from Armenia, Artsakh, Syria, Iraq, Georgia and Lebanon. Namely, we recognize the Birks Family Foundation, Canadian Jewellers Association, Jewelers Mutual Insurance, École de gemmologie de Montréal, Armenian Gemological Laboratory and Academy, Invessa Financial & Insurance company, Melisende Diamonds, AJA Ontario, AJA Montreal, as well as Pierre Hajjar, Lucy Kilisian, Alfred Boghossian, Apkar Papazian, Habib Malo, Levon Yappar, Vahe Urun, Diran Avedian, Harout Missirian and Sylvia Minassian.”