Աշխարհում միայն մեկ մարդ կա, որը կարող է մեկ զանգով ավարտել Սիրիայում պատերազմը. դա Վլադիմիր Պուտինն է: Այս մասին հայտարարել է Մեծ Բրիտանիայի ԱԳ նախարար Ֆիլիպ Հեմոնդը:
«Ասադը կհեռանա, թե՞ կմնա, կախված է այն հանգամանքից, թե որքանով են ռուսները պատրաստ օգտագործել իրենց ազդեցությունը՝ նրան հեռացնելու համար»,- հայտարարել է նախարարը:
Նրա խոսքով, Սիրիայում շուրջ 150 հազարանոց «չափավոր ընդդիմության» ուժեր կան, որոնք նույնպես տուժում են ռուսական ավիահարվածներից:
Հեմոնդը Ռուսաստանին կոչ է արել դադարեցնել Սիրիայում ավիահարվածները՝ դրանք կոչելով «արյունալի ռմբակոծություն» եւ «խաղաղ տարածքների անկանոն ռմբակոծություն»:

На свете есть только один человек, который может закончить войну в Сирии одним звонком – это Владимир Путин. Об этом заявил министр иностранных дел Британии Филип Хаммонд.
«Уйдёт Асад или останется, зависит от того, насколько русские готовы использовать своё влияние, чтобы удалить его», - заявил министр.
По его словам, в Сирии находятся силы «умеренной оппозиции» в числе примерно 150 тысяч человек, которые тоже страдают от российских авиаударов.
Он призвал Россию прекратить авиаудары в Сирии, назвав  их «ковровыми бомбардировками» и «беспорядочной бомбёжкой мирных территорий».