ՀԱԿ-ի հրավիրած հանրահավաքում գլխավոր դատախազի նախկին տեղակալ, նախկին քաղբանտարկյալ Գագիկ Ջհանգիրյանն անդրադարձել է հայոց բանակում վերջին ամիսներին տեղի ունեցող դեպքերին: Նա իր խոսքում, մասնավորապես, նշեց. «Բանակը ՀԱԿ-ի համար շատ զգայուն թեմա է. Կոնգրեսի առաջնորդը հայկական բանակի շինարարն է եւ Լեւոն Տեր-Պետրոսյան գերագույն գլխավոր հրամանատարի օրոք է հայոց բանակը կռել իր հաղթանակները:
Ինձ համար բանակի թեման առավել նուրբ ու բարդույթավորված է նրանով, որ 10 տարի աշխատել եմ բանակի հետ, ծանոթ եմ բանակաշինության առաջընթացին ու դրականին, տիրապետում եմ բանակային կյանքի բոլոր կողմերին: Սակայն այն, ինչին ականատես ենք վերջին ամիսներին, գրեթե ամեն օր, երբեմն դուրս է նույնիսկ ամեն ինչ տեսած մարդու երեւակայությունից»:
«Երբեւէ չէի կարող պատկերացնել, որ հայ զինվորի պատիվն ու կյանքը կարող է այդքան արժեզրկվել, որ  զինվորին կարող են ռեժիմով ծեծել ու ստորացնել, թքել նրա զինվորական արժանապատվության վրա եւ դրանից հաճույք ստանալ (նկատի ուներ youtube-ում տեղադրված հայտնի տեսանյութը)»,- ասաց Ջհանգիրյանն ու հավելեց. «Ճիշտ է, հակառակորդը շփման գծում ավելացել է, բայց մենք նման իրավիճակներ տեսել ենք: Իսկ խնդիրը ոչ թե հակառակորդն է, այլ կրիմինալի սանձարձակությունն ու ամենաթողությունը»:
Տեղի ունեցած դեպքերը նա կապեց մարտի 1-ի դեպքերի հետ, նշելով, որ «հենց մարտի 1-ի ամենաթողության պատճառով է, որ  սեփական ժողովրդի վրա մահակ ու զենք բարձրացրած սպան արդեն իր գիտակցության մեջ հայրենիքի պաշտպանից վերածվել է քրեական հանցագործի ու մարդասպանի»: Նա նաեւ նշեց, որ բանը հասել է այնտեղ, որ նույնիսկ սպան է ինքնասպան լինում, չկարողանալով դիմանալ ստեղծված վիճակին: «Անկիրթ, վայրենի ու բռի հրամանատարները շարունակելու են առիթ-անառիթ ծեծել, խոշտանգել եւ սպանել հայ զինվորին, չհասկանալով, թե դա ինչու է արգելված, քանի որ իրենց դաստիարակությամբ այս երկիրն ու ժողովուրդը խանի սեփականությունն են, իրենք էլ` խանի վերակացուները: Ո՞վ է տեսել վերակացուին արգելեն խանի հպատակներին ծեծել»,- իր խոսքն ամփոփեց նա:

На митинге оппозиционного Армянского национального конгресса (АНК) бывший заместитель генерального прокурора Армении Гагик Джангирян коснулся событий, происходящих в последнее время в армии.
В своем выступлении он, в частности, отметил: «Армия для АНК является очень щепетильной темой. Лидер Конгресса является основателем армии, и именно при Левоне Тер-Петросяне армянская армия ковала свои победы.
Для меня тема армии также весьма щепетильна, поскольку я 10 лет работал с армией, знаком с прогрессом, положительными моментами в вопросе строительства армии, знаком со всеми сторонами армейской жизни. Однако то, свидетелями чего почти каждый день мы становимся в последние месяцы, иногда выходит за пределы воображения даже видавшего виды человека». «Никогда не мог представить себе, что честь и жизнь армянского солдата может настолько обесцениться, что солдата могут избивать и унижать по режиму, плевать на его солдатское достоинство и получать удовольствие от этого (имеется ввиду известный видеоматериал, помещенный на youtube)», - заявил Джангирян, добавив:«Правда, на линии соприкосновения численность противника возросла, но мы уже видели подобные ситуации. Истинной проблемой является не противник, а необузданность криминала и вседозволенность».
Имевшие место события он связал с событиями 1-го марта, отметив, что именно по причине вседозволенности офицер, поднявший 1-го марта 2008 года (столкновения власть-оппозиция, в результате чего погибли 10 человек, более 200 получили ранения) дубинку и оружие на собственный народ, уже в своем сознании из защитника родины превратился в преступника.
Джангирян напомнил, что дело дошло до того, что даже офицер совершает самоубийство, будучи не в состоянии терпеть сложившуюся ситуацию. «Необразованность, дикие нравы и посему командиры будут продолжать избивать и убивать армянского солдата, не понимая, почему это запрещено, поскольку по своему воспитанию эта страна и народ являются собственностью ханов, а командиры – надзирателями. Кто видел, чтобы надзирателям запрещали избивать слуг хана?», - обобщил он.