Ադրբեջանը Ռուսաստանին բողոքի նոտա է հղել Հայաստանին զենք վաճառելու կապակցությամբ։ Այս մասին Vesti.Az-ին հայտնել է Ադրբեջանի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Հիքմեթ Հաջիեւը։
«Ադրբեջանի ԱԳՆ-ն ՌԴ ԱԳՆ-ին նոտա է հղել հայկական կողմին 200 մլն դոլարի չափով ռազմական տեխնիկա եւ սպառազինություն վաճառելու մասին փետրվարի 10-ին ուժի մեջ մտած, Ռուսաստանի եւ Հայաստանի միջեւ կնքված վարկային համաձայնագրի կապակցությամբ»,- նշել է նա։
Հաղորդվում է, որ Հայաստանին ժամանակակից, այդ թվում՝ հարձակվողական զինամթերքի մատակարարումները չեն նպաստում հակամարտության կարգավորմանը եւ տանում են տարածաշրջանում լարվածության աճին։ Այդ կապակցությամբ Ադրբեջանը արտահանող երկրից երաշխիքներ է սպասում այն մասին, որ վաճառված զենքը եւ տեխնիկան չեն տեղակայվի Լեռնային Ղարաբաղում եւ հայ-ադրբեջանական սահմանին։

The Azerbaijani Ministry of Foreign Affairs (MFA) has sent a letter of protest to the Russian MFA, in connection with the Russia-Armenia loan agreement which entered into force on February 10, and with respect to selling US$200-million worth military equipment and armament to the Armenian side.
Spokesperson of the Azerbaijan MFA, Hikmet Hajiyev, told the aforesaid to Vesti.Az news agency of the country.
It is noted that the supplying of modern weaponry to Armenia does not contribute to the resolution of the Karabakh conflict, and it leads to an escalation of tension in the region.
Hajiyev added that, in this connection, Azerbaijan awaits guarantees from the exporting country that the sold weapons and military equipment will not be deployed in Nagorno-Karabakh and on the Armenia-Azerbaijan border.