Աշխարհում կայուն զարգացմանն ուղղված խոչընդոտի վառ օրինակներից է այն, որ Հայաստանի նկատմամբ կիրառվող անօրինական շրջափակման պատճառով չի գործում Հայաստանի եւ Թուրքիայի միջեւ երկաթուղին (Գյումրի-Կարս)՝ խոչընդոտ հանդիսանալով տարածաշրջանային կայուն զարգացմանը։ Այս մասին փետրվարի 24-ին, ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի 50-ամյակին նվիրված նախարարական հանդիպման շրջանակներում, «2030 օրակարգի ֆինանսավորումը. Ադիս Աբեբայի գործողությունների ծրագրի կայուն զարգացման նպատակների ֆինանսավորման հարցերի շուրջ» քննարկման ժամանակ իր էլույթում նշել է Հայաստանի ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը:
«Կարեւոր է, որ ֆինանսական դժվարությունների հետ մեկտեղ մենք առավել ուշադրության արժանացնենք կայուն զարգացմանն ուղղված խոչընդոտները՝ փակ սահմաններ, շրջափակումներ, անտեղի խտրական առեւտրային ռեժիմներ։
Հայաստանի համար ենթակառուցվածքային զարգացումը առաջնահերթություն է, որը պատշաճ կերպով արտացոլված է վերջերս ընդունված «Առաջիկա տասնամյակի հեռանկարային զարգացման ռազմավարության» մեջ: Որպես դեպի ծով ելք չունեցող երկիր, որի՝ դեպի ծով երաշխավորված մուտքը հարեւան տարանցիկ երկրի միջոցով, ըստ էության, մերժվում է, բնական է, որ մենք մեր երկրի զարգացման համար առանցքային ենք դիտարկում շարժունակությունը եւ փոխադրումները»,-ընդգծել է Նալբանդյանը:
Նրա խոսքով, Ադիս Աբեբայի գործողության ծրագրի պարտավորություններին համապատասխան՝ ինչպես երկրների ներսում, այնպես էլ երկրների միջեւ անհավասարությունները հաղթահարելու նպատակով պետք է խթանել օրենքի վրա հիմնված, բաց, թափանցիկ, կանխատեսելի, համապարփակ, ոչ խտրական եւ անաչառ բազմակողմ առեւտրային համակարգերի ներդրումը:
«Մենք կիսում ենք այն մոտեցումը, որ դա կարող է նպաստել կայուն զարգացման նպատակների իրականացմանը»,-հավելել է նախարարն ու շարունակել. «2016 թվականը «Կայուն զարգացման օրակարգ 2030»-ի իրականացմանն անդրադառնալու առաջին տարին է: Նախագահելով ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի գործադիր խորհրդում՝ Հայաստանը տրամադրված է շարունակել համագործակցությունն այս կազմակերպության շրջանակներում՝ կայուն զարգացման նպատակների իրականացման եւ դրանց հետ կապված խնդիրների լուծման ուղղությամբ»:

It is important that together with limitations in finance we look at the barriers to sustainable development as well – closed borders, blockades, unduly discriminating trade regimes. The fact that a highly important inter-state railway (Gyumri-Kars) between Armenia and Turkey is not being used in the vital interests of sustainable development and regional connectivity due to an ongoing illegal blockade is a vivid example.
The Minister of Foreign Affairs of Armenia, Edward Nalbandian, on Wednesday stated the aforesaid at the “Financing the 2030 Agenda: A discussion on financing for the SDGs building on the Addis Ababa Action Agenda,” which was convened within the framework of the United Nations Development Programme (UNDP) 50th Anniversary Ministerial Meeting in New York.
“Infrastructure development is a high priority for Armenia, duly reflected in the recently adopted Strategy for Prospective Development for the upcoming decade,” Nalbandian added. “The adoption of the Vienna Programme of Action for the Landlocked Developing Countries and its integration into the Agenda 2030 has been an important step to promote a sustainable and inclusive development agenda.
“To ensure the effective implementation of the Vienna Programme of Action and mainstream it into our policies, a few weeks ago, our Government adopted a national strategy for its implementation. It will be important to give proper consideration to the implementation of the international commitments to address the specific needs of the landlocked countries within a comprehensive global reporting framework for the Agenda 2030. Such a follow-up and reporting framework should involve multiple stakeholders, including the transit countries.
“To address the inequalities both within and among nations, we need to continue to promote rules-based, open, transparent, predictable, inclusive, non-discriminatory and equitable multilateral trading systems, in line with the commitments under the Addis Ababa Action Agenda. We share the view that it can effectively contribute to achieving the Sustainable development goals.
“2016 is the first year to follow up on the 2030 Agenda for Sustainable Development. In holding the Presidency of the Executive Board of the UNDP, Armenia looks forward to continue its cooperation within this organisation on the Sustainable Development Goals and related matters.”