Տոկիոյում, մարտի 22-27-ին անցկացվել է հայկական մշակույթի շաբաթ, որի ընթացքում տեղի են ունեցել բազմաբնույթ միջոցառումներ` հայ եւ ճապոնացի արվեստագետների մասնակցությամբ։
ԱԳՆ-ից NEWS.am-ին հայտնում են, որ շաբաթը մեկնարկել է «Դայկանյամա Հիլսայդ տերաս» սրահների համալիրում, որտեղ Ճապոնիայի «Շոգակայ» միությունը ներկայացրել է հայաստանյան մոտիվներով ճապոնական գեղագրության արվեստը, ցուցադրվել են հայ դիզայներ, նկարիչ Արեւ Պետրոսյանի եւ ճապոնացի գեղանկարիչ Մակոտո Մաեդայի աշխատանքները։
Շաբաթվա ընթացքում տեղի են ունեցել Արաքս Մանսուրյանի մենահամերգը՝ ճապոնացի դաշնակահար Տակահիրո Ակիբայի նվագակցությամբ, ինչպես նաեւ հայ եւ ճապոնացի երաժիշտների՝ դասական երաժշտության համատեղ համերգներ: Միջոցառումների շրջանակում կայացան նաեւ հայկական եւ ճապոնական ֆիլմերի ցուցադրություններ։
Մշակույթի շաբաթը կազմակերպել էր Ճապոնիայում ՀՀ դեսպանությունը` Ճապոնիայի արտաքին գործերի նախարարության, Ճապոնիայի միջազգային համագործակցության գործակալության (JICA), համայնքային կառույցների, Կոմիտաս միության, «Գալերի Գինզա Իչոմե» եւ այլ ընկերությունների աջակցությամբ։

22-27 марта в Токио прошла Неделя армянской культуры. В рамках недели прошел целый ряд разноплановых мероприятий с участием армянских и японских представителей культуры.
Неделя стартовала в комплексе «Дайканяама Хилсард терас», где союз «Шогакай» Японии представил искусство каллиграфии по армянским мотивам, были продемонстрированы работы армянского дизайнера , художника Арев Петросян и японского художника Макуто Маеды.
В японской столице состоялся также сольный концерт Аракс Мансурян в сопровождении японской пианистки Такахидо Акибаи. Были организованы совместные концерты армянских и японских музыкантов. В рамках Недели был устроен показ армянских и японских фильмов.
Неделю культуры организовали посольство Армении в Японии совместно с МИД Японии, Агентством международного развития Японии, союзом Комитас, компанией «Галери Гинга Ичоме» и других.