ԱՄՆ Կոնգրեսում Հայկական հարցերով հանձնաժողովը նամակ է հղել երկրի նախագահ Օբամային, որտեղ կոչ է անում համապատասխան քայլեր ձեռնարկել 1994-ին կնքված զինադադարից հետո Ադրբեջանի կողմից իրականացված ամենածանր հարձակման փաստի առթիվ, գրում է «Ասպարեզ»-ը:
«Կոչ ենք անում Ձեզ դատապարտել Ադրբեջանի ագրեսիան, դադարեցնել Ադրբեջանին հատկացվող ռազմական օժանդակությունը, Լեռնային Ղարաբաղին հատկացնել արտակարգ իրավիճակների համար նախատեսված օգնություն եւ պետքարտուղարության փաստահավաք առաքելություն ուղարկել` Ադրբեջանի ագրեսիայի արդյունքում ավերածությունները եւ վերակառուցողական անհրաժեշտ աշխատանքները գնահատելու նպատակով»,-ասված է նամակում:
Կոնգրեսականնները նշում են, որ Ադրբեջանի հարձակումները ցույց են տալիս Իլհամ Ալիեւի ագրեսիվ քաղաքականության, հակահայկական ատելություն սերմանելու կործանարար բնույթը:
Նրանք ուշադրություն են հրավիրում այն փաստի վրա, որ Ալիեւը վերջին այս հարձակման որոշումը կայացրել էր ԱՄՆ-ի փոխնախագահ Ջոզեֆ Բայդենի եւ պետքարտուղար Ջոն Քերրիի հետ Վաշինգտոնում անցկացրած հանդիպումից մի քանի ժամ անց, մինչդեռ վերջիններս «բացահայտ կերպով կոչ էին արել շարունակել խաղաղ գործընթացը, գտնել Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակը ոչ բռնի եղանակներ»:
«Մենք կոչ ենք անում Ձեզ հրաժարվել կեղծ հավասարություն դնելու ԱՄՆ-ի ներկա խեղաթյուրված քաղաքականությունից: Հետագա հարձակումները եւ տարածաշրջանային անկայունությունը կանխելու հարցում ԱՄՆ-ի ազգային շահերից ելնելով` հորդորում ենք դադարեցնել Ադրբեջանին հատկացվող ռազմական ամբողջ օժանդակությունը, եւ հավատարիմ մնալով ամերիկյան արժեքներին, կոչ անում Լեռնային Ղարաբաղի քաղաքացիական բնակչությանը հատկացնել առաջին օգնություն եւ երկարաժամկետ օժանդակություն»,-ասված է նամակում:

WASHINGTON, D.C. – Speaking on behalf of the Congressional Caucus on Armenian Issues, Co-Chairs Robert Dold and Frank Pallone on Thursday issued strong, bipartisan calls, asking President Obama to forcefully condemn Azerbaijan’s military offensive and urging top U.S. House appropriators to zero-out U.S. military assistance to Azerbaijan President Ilham Aliyev’s armed forces, reported Asbarez Armenian daily newspaper of the US.
In their letter to the President, in addition to calling for a forthright condemnation of Baku’s belligerence, the two Co-Chairs asked that he “suspend U.S. military aid to Azerbaijan, provide emergency relief aid to Nagorno Karabakh, and send a State Department fact-finding mission to both evaluate the destruction inflicted by Azerbaijan’s aggression and assess the humanitarian relief and reconstruction needs of Nagorno Karabakh’s affected civilian population.”
They noted that, “Azerbaijan’s attacks represent a dramatic escalation in President Aliyev’s destructive pattern of aggression, constant threats of renewed war, ongoing incitement of anti-Armenian hatred, and the military targeting of Armenian civilians in both Nagorno Karabakh and Armenia. They also reflect his desire to act with international impunity – as so clearly demonstrated by his rejection of common-sense, cease-fire monitoring and other accountability-oriented initiatives – such as the urgently-needed Royce-Engel peace proposals that are supported by your Administration.”
“We are particularly troubled that President Aliyev chose to launch his country’s latest assault only hours after meeting with Vice President Joe Biden and Secretary of State John Kerry, both of whom called openly for a peaceful, non-violent resolution of status and security issues related to Nagorno Karabakh,” the letter also reads. “We call upon you to abandon the current, flawed U.S. policy of false-parity. In support of our American national interest in deterring renewed attacks and regional instability, we urge you to suspend all military aid to Azerbaijan, and, in keeping with American humanitarian values, we ask you to provide both emergency and longer-term relief aid to the civilian population of Nagorno Karabakh.”