Մոսկվայում 4-ամյա երեխայի սպանության մեջ մեղադրվող Ուզբեկստանից Գյուլչեխրա Բոբոկուլովային, հոգեբուժական փորձաքննության արդյունքում, անմեղսունակ կճանաչեն: Այս մասին գրում է «Ինտերֆաքս»-ը՝ վկայակոչելով իրադրությանը տեղյակ աղբյուրի:
Սոցիալական եւ դատական հոգեբուժության պետական գիտական կենտրոնի մասնագետների կարծիքով, կինը չի կարողանում ամբողջությամբ պատասխան տալ իր արարքներին: Արդյունքում Բոբոկուլովան քրեական հետապնդման չի ենթարկվի, նրան կուղարկեն հարկադիր բուժման: Աղբյուրի փոխանցմամբ, բժիշկների ամփոփիչ եզրակացությունը հետաքննությանը կտրամադրվի առաջիկա շաբաթ:
Ապրիլի 28-ին Մոսկվայի Պրեսնենսկի դատարանը Բոբոկուլովայի կալանքը երկարացրել է մինչեւ մայիսի 29-ը: Հետաքննությունը պատրաստվում է ուսումնասիրել սոցիալական ցանցերում նրա նամակագրությունը: Այս մասին ասված է դատարանի որոշման մեջ:
Հետաքննության տվյալներով, փետրվարի 29-ին որպես դայակ աշխատող Բոբոկուլովան սպասել է, մինչեւ մեծերը դուրս են եկել բնակարանից, այնուհետեւ կտրել է 4-ամյա աղջկա գլուխն ու հրդեհել բնակարանը:
Ավելի ուշ, երբ ոստիկանությունը մետրոյի «Օկտյաբրսկոյե պոլե» կայարանում ոստիկանները մոտեցել են նրան՝ փաստաթղթերը ստուգելու համար, նա պայուսակից հանել է երեխայի գլուխը, «Ալլահ աքբար» բղավել եւ սպառնացել պայթեցնել իրեն: Հարցաքննություններից մեկի ժամանակ նա հայտարարել է, որ աղջկան սպանել է՝ Սիրիայում ռուսական օդուժի գործողությունների համար վրեժ լուծելու նպատակով:

Уроженка Узбекистана Гульчехра Бобокулова, обвиняемая в убийстве ребенка, будет признана невменяемой по результатам психиатрической экспертизы. Об этом сообщает «Интерфакс» со ссылкой на источник, знакомый с ситуацией.
Как рассказал собеседник агентства, по мнению специалистов Государственного научного центра социальной и судебной психиатрии имени В.П.Сербского, женщина отвечает за свои поступки не в полной мере, и преступление совершила в невменяемом состоянии.
Из-за этого Бобокулова не будет подвергнута уголовному преследованию, и ее отправят на принудительное лечение. По словам источника, итоговое заключение врачей будет передано следствию в течение ближайшей недели.
28 апреля Пресненский суд Москвы санкционировал продление ареста Бобокуловой до 29 мая. Следствие намерено изучить ее переписку в социальных сетях. Об этом говорится в постановлении суда.
По версии следствия, 29 февраля Бобокулова, работавшая няней, дождалась, пока взрослые уйдут из квартиры на улице Народного ополчения, затем отрезала голову своей четырехлетней подопечной и устроила в квартире пожар.
Позже, когда полицейский подошел к ней у входа на станцию метро «Октябрьское поле» для проверки документов, она достала голову из сумки, начала кричать «Аллах акбар» и угрожала взорвать себя. На одном из допросов она заявляла, что убила девочку из мести за операцию ВВС РФ в Сирии.