Ռուսաստանում հարբեցողության դեմ պայքարի ծրագիր կառաջարկվի, բայց ոչ այնպիսի մեթոդներով, ինչպիսիք գործում էին 1980-ականների կեսերին: Այս մասին հայտարարել է ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը:
«Մենք, իհարկե, պետք է բնակչության հարբեցողության դեմ պայքարի մեթոդներ առաջարկենք, բայց զգուշորեն, ո՛չ այնպես, ինչպես պայքարում էին 1980-ականների կեսերին, որպեսզի պետության գործողությունները հանգեցնեն նրան, որ անորակ ալկոհոլն ընդհատակում հայտնվի»,- ՌԴ Դաշնային խորհրդի անդամների հետ հանդիպմանն ասել է նախագահը:
Ըստ ՏԱՍՍ-ի, Պուտինը նշել է, որ «այդ ուղղությամբ պետք է գործել՝ չմոռանալով մյուս ուղղությունների մասին, որոնք կապված են Ռուսաստանում կյանքի տեւողության աճի հետ»:

Борьба с пьянством в России будет продолжена, но не такими методами, как это было в середине 80-х годов, заявил президент РФ Владимир Путин.
«Мы, конечно, должны продолжать борьбу с алкоголизацией населения, и продолжать аккуратно, не так, как это было в середине 80-х годов, чтобы действия государства не приводили к тому, что недоброкачественный алкоголь появлялся подпольно», - сказал президент на встрече с членами Совета законодателей при Федеральном Собрании РФ, передает ТАСС.
Как отметил Путин, «действовать в этом направлении нужно, не забывая про другие направления, связанные с повышением продолжительности жизни в РФ».