Brent տեսակի նավթի միջին գինը 2016-ին կկազմի բարելի դիմաց 46.5 դոլար, կարծում են BMI հետազոտական ընկերության վերլուծաբանները, փոխանցում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն։
Այսպիսով՝ ընկերությունը 16 տոկոսով բարելավել է նավթի գնի կանխատեսումները։ Վերլուծաբանները  նաեւ չեն բացառում, որ ընթացիկ տարվա վերջին երկու տեսակի նավթի գները կարող են հասնել 50-60 դոլարի։
Ընկերությունը շուկայի աճ է կանխատեսում առաջիկա 3-6 ամսում։ Այս լավատեսությունը պայմանավորված է ՕՊԵԿ անդամ չհանդիսանող երկրների նավթի մատակարարումների կրճատման ակնկալիքներով եւ ԱՄՆ-ում «սեւ ոսկու» պաշարների կրճատմամբ։
Brent եւ WTI տեսակների նավթի միջին գինը 2017-ին կազմում է բարելի դիմաց 57 դոլար։ Ավելի վաղ ընկերությունը 53 դոլարի կանխատեսում էր արել։ 2020-ին, կանխատեսումների համաձայն, Brent-ը միջինում կարժենա 71 դոլար, իսկ WTI-ի գինը կարող է հասնել 72 դոլարի։

The average price of the Brent oil in 2016 will make $46.5 dollars per barrel , said BMI analysts, reports RIA Novosti. Thus, the forecast of the company’s oil price improved by 16 % in comparison with the previous forecast of $ 40 per barrel . The analysts also consider it possible that by the end of this year, oil prices of both brands will achieve $50-60 per barrel.
The company expects that the market will grow in the next 3-6 months . The optimism of the company is based on the expectation of the reduction of oil supplies from non-OPEC countries , as well as the reduction black gold’s supplies in the United States . The forecasts for Brent’s and WTI’s average prices of oil for 2017 makes $ 57 per barrel. Previously, the company expected them to be at around 53 dollars per barrel. In 2020 , according to the forecast , the average price of the Brent oil will cost $ 71 per barrel, whereas the average price of the WTI oil will reach $72.  In June, OPEC countries will discuss about possibilities of “frozening” the level of oil production. If such a decision is taken, it will spur the growth of prices for the black gold.