Մայիսի 11-ին եւ 13-ին ամերիկյան օդանավը խախտել է Վենեսուելայի օդային տարածքը: Ըստ Airlive-ի, այս մասին հայտարարել է Վելեսուելայի նախագահ Նիկոլաս Մադուրոն:
Նրա խոսքով, զինվորականներն ամերիկյան Boeing 707 E-3 Sentry օդանավը նկատել են պահպանվող օդային տարածքում: Gazeta-ի փոխանցմամբ, նախագահը նշել է, որ այն կարող էր ԱՄՆ-ի կողմից օգտագործվել «ռազմական գործողությունների գոտիներում զինված խմբերի հետ կապ պահպանելու համար կամ կառավարության կամ բանակի էլեկտրոնային սարքավորումները խափանելու գործողություններ նախապատրաստելու համար:
«Մեր ռազմական ավիացիան օդանավի ապօրինի ներխուժում է արձանագրել՝ վաղ նախազգուշացման համակարգով եւ լրտեսության համար մեխանիզմներով զինված»,- հայտարարել է Մադուրոն:
Շտապօգնության տնօրենը պարզաբանում է բուժակի հետ կապված միջադեպը
Գործի հետ կապված մինչև հիմա Ոստիկանությունից կամ իրավապահ համակարգի որևէ այլ մարմնից բուժակին չեն էլ զանգել․․․

On May 11 and 13, the Venezuelan airspace was violated by a U.S. plane, Venezuelan President Nicolás Maduro said, Airlive reports.
In his words, Venezuelan military detected a U.S. Boeing 707 E-3 Sentry over guarded airspace. The President noted that the plane might be used by the U.S. “to support communications of armed groups in war zones or to prepare actions to disable electronic equipment [of the] government, the armed forces or the economy,”
"Our military aviation detected the illegal entry, for unusual espionage tasks, of the Boeing 707 E-3 Sentry, which is an airborne early warning control center system that has all the mechanisms for espionage," Maduro said, Gazeta reports.