Հայաստանի 2015-ի պետբյուջեի պակասորդը կտրուկ աճել է, իսկ նոր ծախսերը օգնել են պահպանել տնտեսական ակտիվությունը: Այս մասին մայիսի 23-ին հայտնել է ԿԲ ղեկավար Արթուր Ջավադյանը 2015-ի պետբյուջեի կատարման հարցերով խորհրդարանական հանձնաժողովի լսումների ժամանակ:
Նրա խոսքով, պակասորդն աճել է, որովհետեւ 2014-ի համեմատ 2015-ին ՀՆԱ-ի նկատմամբ պետբյուջեի եկամուտները կրճատվել են 0.5 տոկոսային կետով (մինչեւ 23.1 տոկոս), իսկ ծախսերը աճել են 2.4 տոկոսային կետով՝ կազմելով ՀՆԱ 27.9 տոկոսը: 2014-ին ՀՆԱ-ի նկատմամբ պետբյուջեի պակասորդի հարաբերակցությունը կազմել է 1.9 տոկոս: 2015-ին այն ծրագրված էր 2.3 տոկոս, բայց շատ ավելին է եղել՝ 4.8 տոկոս: ՀՆԱ-ի նախատեսվածից շատ ավելի ցածր աճի պայմաններում (տնտեսական աճը կազմել է 3 տոկոս՝ 4.1 տոկոսի փոխարեն) դրա նկատմամբ պետական պարտքը տարեվերջին հասել է 48.7 տոկոսի: Միաժամանակ կրճատվել է առեւտրի բացասական բալանսը, դրա հետ մեկտեղ նաեւ ընթացիկ հաշվի պակասորդը՝ 4.6 տոկոսային կետով՝ մինչեւ ՀՆԱ 2.6 տոկոս: Եվ այսպես, դոլարով արտահայտված՝ ներկրումը կրճատվել է 26. 5 տոկոսով ( մինչեւ 3 մլրդ 254 մլն դոլար), իսկ արտահանումը միայն 3.9 տոկոսով ( մինչեւ 1 մլրդ 487 մլն դոլար): «Ընդհանուր առմամբ Հայաստանի ֆինանսական ցուցանիշները կառավարելի սահմաններում են»,- միաժամանակ վստահեցրել է Ջավադյանը:

YEREVAN. – The 2015 State Budget deficit of Armenia grew strongly, and the new expenditures helped maintain economic activity.
Arthur Javadyan, Chairman of the Central Bank of Armenia, on Monday noted the above-said at the parliamentary committee debates on the “performance” of last year’s state budget.
In his words, the deficit increased because the state budget revenues reduced by 0.5 percentage point (up to 23.1%) against the GDP in 2015, as compared to the previous year, whereas the expenditures went up by 2.4 percentage points and amounted to 27.9 percent of the GDP.
As per Javadyan, due to the much lower GDP growth than expected, the national debt against the GDP reached 48.7 percent by the year’s end.
At the same time, the negative balance of trade reduced, along with the current account deficit also by 4.6 percentage points, up to 2.6 percent of the GDP.
And so, imports decreased by 26. 5 percent (up to $3 billion 254 million), whereas exports fell by a mere 3.9 percent (up to $1 billion 487 million).
“Overall, the financial indicators of Armenia are within manageable limits,” Arthur Javadyan assured.