Ուկրաինայում մահացել է աշխարհի ամենածեր գետաձին, հայտնում է  «Սեգոդնյա.ua»-ն: Կիեւի կենդանաբանական այգում պատմել են, որ Բրեստա էգ գետաձին մահացել է խաղաղ` քնի մեջ:
«Նա մեզ ուրախություն եւ սեր է նվիրել ռեկորդային   58 տարի շարունակ: Բրեստան աշխարհի ամենածեր գետաձին էր: Նրա անունն ընդմիշտ կներառվի այն կենանիների ցուցակում, որոնցով հպարտանում են առաջատար կենդանաբանական այգիները», – հայտնել են գազանանոցից:
Բրեստան ծնվել էր Մյունխենդի կենդանաբանական այգում: Այնտեղից Լենինգրադ էր տեղափոխվել, իսկ  1973-ին տեղափոխվել էր Կիեւի կենդանաբանական այգի: Կենդանաբանական այգին խնդրում է ուղարկել Բրեստայի լուսանկարները էգ գետաձիու հիշատակը պահպանելու համար:

В Украине скончался самый старый в мире бегемот, сообщает «Сегодня.ua». Как рассказали в Киевском зоопарке, бегемотиха Бреста умерла тихо и во сне.
«Она дарила нам свою радость и любовь рекордные 58 лет. Бреста была самым старым бегемотом в мире. Ее имя навсегда будет занесено в списки животных, которыми гордятся ведущие зоопарки», – заявили в зоосаде.
Бреста появилась на свет в Мюнхенском зоопарке. Оттуда она переехала в Ленинград, а в 1973 году перебралась в Киевский зоопарк. Зоосад просит присылать фотографии Бресты, чтобы сохранить о бегемотихе память.