Գանձակում խարդախության մեղադրանքով ձերբակալվել է Ուկրաինայի քաղաքացի Քիֆայաթ Հասիմովան, որը ներկայացել է որպես Ուկրաինայի դեսպան, մեկենաս եւ աշխատանքի տեղավորման կազմակերպության ղեկավար:
Իրավապահ մարմինների աղբյուրը Report-ին փոխանցել է, որ Հասիմովան աշխատանքի տեղավորելու պատրվակով տարբեր անձանցից տասնյակ հազարավոր մանաթներ է ստացել:
Երկու կանանց եւ մեկ տղամարդու բողոքի հիման վրա Քիֆայաթ Հասիմովան ձերբակալվել է: Տուժածներից երկուսը «Գյանջա» հյուրանոցի աշխատակիցներ են, որտեղ սենյակ է վարձել Հասիմովան:

Ukraine citizen Kifayat Gasimova, who was engaged in fraudulent activities, has been detained in Gyanja, the second largest city of Azerbaijan. The latter pretended to be a Ukrainian Ambassador, benefactor and president of a labor organization.
According to the information which Report received from the law enforcement authorities, Gasimova received tens of thousands of manats from different people under the pretense of job placement.
She was detained by the officers of the Chief Police Department of Gyanja on the basis of the complaint of two women and one man.