ԵՄ-ին անդամակցելը Թուրքիայի համար միակ տարբերակը չէ Եվրոպայի հետ հարաբերությունների տեսակետից: Այս մասին մայիսի 25-ին ասել է Թուրքիայի՝ ԵՄ հարցերով նախարար Օմեր Չելիքը իր լիազորությունները ստանձնելու արարողությանը, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը:
«ԵՄ-ին Թուրքիայի լիիրավ անդամակցության հեռանկարը Թուրքիայի պետական քաղաքականության մասն է, եւ մենք կշարունակենք շարժվել այդ ուղղությամբ: Մեզ համար դա կարեւոր է, բայց միաժամանակ ԵՄ-ին անդամակցելը Թուրքիայի համար միակ տարբերակը չէ», - ասել է նա:
Չելիքի խոսքով՝ այս պահին ԵՄ-ի հետ հարաբերությունները տարածաշրջանային եւ համաշխարհային ճգնաժամերի պատճառով հայտնվել են խաչմերուկում:
«Մենք չենք ուզում, որ ԵՄ-ն երկակի չափանիշներ կիրառի ահաբեկչության դեմ պայքարի հարցում: Դա պաշտպանության համար Թուրքիայի օրինական իրավունքն է, իսկ ահաբեկչությունը սպառնում է մեր երկրի ներքին անվտանգությանը», - ասել է նախարարը:
Հիշեցնենք, որ մայիսի 24-ին Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը ԵՄ-ին նախազգուշացրել էր, որ Անկարան կարող է վերանայել ԵՄ-ի հետ պայմանավորվածությունները, եթե Եվրոպան շարունակի պահանջել վիզայի չեղարկման համար անհրաժեշտ կետերի կատարումը:

Вступление в ЕС для Турции не является «единственным вариантом» с точки зрения отношений с Европой. Об этом 25 мая заявил новый турецкий министр по делам ЕС Омер Челик на церемонии вступления в должность, передает ТАСС
«Перспектива полноправного членства Турции в ЕС стала частью государственной политики Турции, и мы продолжим двигаться в этом же направлении. Для нас это очень важно, но в то же время для Турции это не единственный вариант», - сказал он. По словам Челика, «в настоящий момент отношения с ЕС находятся на перепутье из-за региональных и мировых кризисов».
«Мы не хотим, чтобы ЕС применял двойные стандарты к вопросу борьбы с терроризмом. Эта борьба является реализацией законного права Турции на защиту, а терроризм представляет угрозу внутренней безопасности нашей страны», - сказал министр.
Во вторник президент Турции Тайип Эрдоган предупредил ЕС, что Анкара может пересмотреть договоренности с союзом, если тот будет настаивать на выполнении дополнительных условий для отмены виз. В частности, имелись в виду поправки к антитеррористическому законодательству. Эрдоган заявил, что Анкара «продолжит вести переговоры по визовой либерализации в рамках договоренностей об отмене виз к 30 июня». «Если решения по этому вопросу не последует, то закон о реадмиссии не пройдет через парламент», - сказал он.
Соглашение о реадмиссии является ключевым пунктом программы визовой либерализации, а также имеет большое значение для договоренностей Турции и ЕС в сфере борьбы с нелегальной миграцией.