ԼՂՀ ՊԲ զինծառայող Քյարամ Սլոյանի սպանության եւ մարմինը խոշտանգելու գործը գնվում է Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանում:
«Սինջար» եզդիական ՀԿ նախագահ Բորիս Մուրազին NEWS.am-ի հետ զրույցում ասաց, որ գործը գրանցվել է ՄԻԵԴ-ում: Գործով որպես պատասխանող կողմ է անցնում Ադրբեջանի Հանրապետությունը: Հայցվորդներ են Սլոյանների ընտանիքը, «Սինջար» ՀԿ-ն, «Իրավունքների պաշտպանություն առանց սահմանների» փաստաբանական կազմակերպությունը, որոնք պահանջում են Քյարամ Սլոյանի դեմ կատարվածը ճանաչել ռազմական հանցագործություն:
Հիշեցնենք, որ Քյարամ Սլոյանին ադրբեջանցի զինվորները սպանել եւ գլխատել էին ապրիլյան ագրեսիայի ժամանակ: Մարդասպանները «հաղթական ավարով» լուսանկարվել էին եւ տեղադրել համացանցում:

Дело об убийстве и глумлении над телом солдата Кярама Слояна находится в Европейском суде по правам человека.
Как сообщил корреспонденту Новости Армении – NEWS.am председатель езидской национальной общественной организации «Синджар» Борис Мурази, дело зарегистрировано в ЕСПЧ. Ответчиком по делу является Азербайджанская Республика. Заявители – семья Слоянов, общественная организация «Синджар», адвокатская организация «Защита прав без границ» - требует признать совершенное в отношении Кярама Слояна военным преступлением.
Во время апрельской агрессии Азербайджана в отношении Нагорного Карабаха солдат Кярам Слоян был убит и  обезглавлен. Фотографии убийц с «трофеем» - головой Кярама – появились в Интернете.