Գնացքների եւ ավտոտրանսպորտի երթեւեկությունը գործնականում ամբողջությամբ կանգնեցվել է Բելգիայի ֆրանսախոս Վալոնիայի շրջանում երկաթուղայինների գործադուլի պատճառով, հայտնում է Soir թերթի էլեկտրոնային տարբերակը:
Չորեքշաբթիից Վալոնիայում անցկացվող ինքնաբուխ բողոքի ակցիայի շարունակման որոշումն ընդունվել է այն բանից հետո, երբ ուրբաթ անարդյունք են ավարտվել արհմիությունների բանակցությունները ղեկավարության հետ` երկաթուղայինների համար լրացուցիչ հանգստի օրերի վերաբերյալ:
Երկաթուղայինների ակցիայի արդյունքում շրջանի ավտոմոբիլային  մայրուղիներում 500 կմ ընդհանուր երկարությամբ կուտակումներ են առաջացել:
Ավելի վաղ Բելգիայի Երկաթուղայինների ազգային ընկերակցության արհմիությունը հայտնել էր մայիսի 30-31-ին իր անդամների համընդհանուր մեկօրյա գործադուլ կազմակերպելու մասին: Արհմիության գլխավոր քարտուղար Միշել Աբդիսիի խոսքով, բողոքի ակցիայի հետ կապված Բելգիայի տարածքում գնացքների ներքին երթեւեկություն չի իրականացվի մայիսի 30-ի տեղի  ժամանակով 22.00-ից մինչեւ մայիսի 31-ի   22.00-ն: Այն մասին, թե գործադուլն ինչ հետեւանքներ կունենա միջազգային գնացքների վրա, չի հաղորդվում:
Երկաթուղայինները մտադիր են իրենց ակցիայով բողոք արտահայտել խիստ խնայողության քաղաքականության, թոշակի անցնելու տարիքի ավելացման եւ աշխատանքային շաբաթը երկարացնելու պլանների դեմ, հայտնում է «ՌԻԱ Նովոստին»:

Движение поездов и автотранспорта практически полностью парализовано во франкоязычном регионе Бельгии Валлонии из-за забастовки железнодорожников, сообщает электронная версия газеты Soir.
Решение о продолжении спонтанной акции протеста, проводимой со среды в Валлонии, было принято поле того, как в пятницу безрезультатно завершились переговоры профсоюзов с администрацией о дополнительных днях отдыха для работников железных дорог.
В результате акции железнодорожников на автомобильных магистралях региона образовались заторы общей протяженностью до 500 километров.
Ранее профсоюз работников Национального общества железных дорог Бельгии объявил о проведении 30-31 мая всеобщей суточной забастовки своих членов. По словам генсека профсоюза Мишеля Абдисси, в связи с акцией протеста внутреннее движение поездов по территории Бельгии не будет осуществляться с 22.00 по местному времени 30 мая до 22.00 31 мая. О том, какие последствия забастовка будет иметь для поездов международного следования, не сообщается.
Своей акцией железнодорожники намерены выразить протест против политики жесткой экономии, повышения возраста выхода на пенсию и планов удлинения рабочей недели, передает РИА Новости