Հայաստանի հարկային եւ մաքսային ծառայությունները սահմանին 70 մլն դրամի չափով եկամուտ են կորցրել (ընթացիկ փոխարժեքով՝ շուրջ 146 մլն դոլար - խմբ.): Այս մասին մայիսի 30-ին խորհրդարանում հայտարարեց Հայաստանի պետեկամուտների կոմիտեի փոխնախագահ Արմեն Ալավերդյանը՝ ներկայացնելով 2015 թվականի պետբյուջեի կատարողականի մասին հաշվետվությունը:
Հիմնականում դա կապված է այն հանգամանքի հետ, որ բիզնեսը սկսել է երրորդ երկրներից ներկրվող ապրանքները հնարավորինս փոխարինել Եվրասիական միության երկրներից նույնանման ապրանքներով:
Ըստ Ալավերդյանի, այս հարցերը մասամբ կօգնի լուծել Հարկային օրենսգիրքը, որով 2017-18թ.թ. նախատեսվում են միջոցառումներ՝ սահմանից եկամուտների հավաքագրման հետագա վերակողմնորոշման համար:
«Արդեն հիմա եկամուտների 75%-ը հավաքագրվում է հանրապետության ներքին շրջանառությունից: Այս միտումը կշարունակվի: Կտեսնեք, որ առաջիկա տարիներին մենք այդ առումով խնդիրներ չենք ունենք»,- հայտարարեց նա:

Налоговые и таможенные службы Армении потеряли на границе 70 млрд драмов доходов (по текущему курсу около $146 млн - ред). Об этом заявил 30 мая в парламенте замначальника Комитета по госдоходам Армении Армен Алавердян, представляя в парламенте отчёт о выполнении госбюджета за 2015 г.
В основном это связано с тем, что бизнес по возможности стал замещать товары их третьих стран аналогами их стран Евразийского союза, при любой возможности.
Решить эти вопросы отчасти поможет Налоговый кодекс, по которому в 2017-18 гг предусмотрены меры по дальнейшей переориентации сбора доходов с границы на внутренний оборот, добавил Алавердян.
«Уже сейчас 75% доходов собирается с оборота внутри республики. Эту тенденция будет продолжена. Увидите, что в ближайшие годы у нас не будет в этом отношении проблем», - заявил он.