Հայաստանի հարկային եւ մաքսային ծառայությունները սահմանին 70 մլն դրամի չափով եկամուտ են կորցրել (ընթացիկ փոխարժեքով՝ շուրջ 146 մլն դոլար - խմբ.): Այս մասին մայիսի 30-ին խորհրդարանում հայտարարեց Հայաստանի պետեկամուտների կոմիտեի փոխնախագահ Արմեն Ալավերդյանը՝ ներկայացնելով 2015 թվականի պետբյուջեի կատարողականի մասին հաշվետվությունը:
Հիմնականում դա կապված է այն հանգամանքի հետ, որ բիզնեսը սկսել է երրորդ երկրներից ներկրվող ապրանքները հնարավորինս փոխարինել Եվրասիական միության երկրներից նույնանման ապրանքներով:
Ըստ Ալավերդյանի, այս հարցերը մասամբ կօգնի լուծել Հարկային օրենսգիրքը, որով 2017-18թ.թ. նախատեսվում են միջոցառումներ՝ սահմանից եկամուտների հավաքագրման հետագա վերակողմնորոշման համար:
«Արդեն հիմա եկամուտների 75%-ը հավաքագրվում է հանրապետության ներքին շրջանառությունից: Այս միտումը կշարունակվի: Կտեսնեք, որ առաջիկա տարիներին մենք այդ առումով խնդիրներ չենք ունենք»,- հայտարարեց նա:

YEREVAN. - The tax and customs services of Armenia have lost 70 bln AMD (approx. $146 mln) revenue on the border, Deputy Chairman of Armenia’s State Revenue Committee (SRC), Armen Alaverdyan, said in the parliament, introducing the state budget performance report for 2015.
This, according to him, has mainly to do with the fact that the business has come to replace the goods from third countries by similar goods from the EU countries.
The new Tax Code, which provides for measures aimed at further reorientation of revenues collected on border in 2017-18, will help partly solve these issues.
“Already now the 75 per cent of the revenues is collected from internal turnover. This  tendency will continue. You’ll see that in the coming years we will have no problems here,” he stated.