Նավթի համաշխարհային գները մայիսի 31-ին միասնական դինամիկա են ցույց տալիս ու դրանց առեւտրի վրա տարբեր գործոններ են ազդում, քանի որ ներդրողները գնահատում են այս շաբաթ կայանալիք ՕՊԵԿ անդամ երկրների հանդիպման ելքի տարբերակները, նաեւ համաշխարհային տնտեսության ու «սեւ ոսկու» պահանջարկի մասին տվյալները, այս մասին են վկայում սակարկությունների տվյալները, հայտնում է «ՌԻԱ Նովոստին»:
Brent տեսակի նավթի օգոստոսյան ֆյուչերսները նվազել են 0.34 տոկոսով՝ հասնելով բարելի դիմաց 50.19 դոլարի: WTI տեսակի նավթի հուլիսյան ֆյուչերսների գինը ավելացել է 0.36 տոկոսով՝ հասնելով բարելի դիմաց 49.51 դոլարի:
Թրեյդերները սպասում են ՕՊԵԿ անդամ երկրների հանդիպմանը, որը կկայանա Վիեննայում հունիսի 2-ին: Վերլուծաբանների մեծ մասը այդ հանդիպման արդյունքներով նավթի արդյունահանման ծավալների որեւէ փոփոխություն չի ակնկալում: «ՕՊԵԿ-ը ոչ մի հիմքեր չունի այս պահին արդյունահանումը կրճատելու համար, քանի որ շուկան արդեն վերականգնում է իր հավասարակշռությունը»,- հայտնել է The Wall Street Journal թերթին Bernstein Research–ի ավագ վերլուծաբան Նիլ Բեվերիջը:
Մյուս կողմից էլ ներդրողները համարում են, որ նավթի գինը կշարունակի աճել, քանի որ համաշխարհային տնտեսության վիճակը լավանում է, ավելանում է նաեւ «սեւ ոսկու» պահանջարկը:

On May 31 the world oil prices show a united dynamics. There are different factors that influence on them, since the investors evaluate the possible results of the expected OPEC member states’ meeting, as well as the data of global economy and the "black gold" demands. All these is supported by the results of trading, reports RIA Novosti .
Brent crude oil futures for August fell by 0.34 % reaching $50.19 per barrel . The price of the WTI crude oil futures for July rose by 0.36 %, $49.51 dollars per barrel. Traders are waiting for the meeting of the OPEC member countries, which will be held in Vienna on 2 June. Many analysts do not expect any change in the quantity of oil’s export.
“OPEC has no reason to cut production at this point when the market is back to an equilibrium," said Neil Beveridge, a senior analyst at Bernstein Research
On the other hand, investors believe that the oil price will continue to grow as the state of the global economy improves, so do the "black gold" demands.