«Քրոջս ծեծելով սպանել են իր ամուսինն ու սկեսուրը, իսկ ոստիկանությունն ամեն ինչ անում է, որ ծածկադմբոց անի ու մեղավորները չպատժվեն»,-NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում պնդեց հոկտեմբերի 1-ին «Էրեբունի» բժշկական կենտրոնում մահացած 20-ամյա Զարուհի Պետրոսյանի քույրը՝ Հասմիկ Պետրոսյանը: Նա մի զարհուրելի պատմություն պատմեց իր վաղամեռիկ քրոջ ամուսնական կյանքի մասին, ինչից պարզ դարձավ, որ 20-ամյա կինը մշտապես ծեծվել, նվաստացվել ու  խոշտանգվել է սկեսրոջ ու ամուսնու կողմից, իսկ պատճառը եղել է...փողը:
«Քույրս ամուսնացել է 2008-ի մարտին եւ հենց սկզբից նրա ու ամուսնու ընտանիքի անդամների հարաբերությունները լավ չէին. քրոջս անընդհատ ծեծում էին, այն աստիճան, որ քիթ ու բերանից արյուն էր գնում, ուշաթափվում ու ընկնում էր գետնին: Մի քանի անգամ եկել է իմ ու ամուսնուս տուն, մեջքն ամբողջովին կապտուկների մեջ: Հարցրել ենք՝ ի՞նչ է եղել, ասել է՝ կեսուրս է ժարովնիկով խփել մեջքիս»,-պատմում է Հասմիկը: Նրա խոսքով՝ քրոջն անընդհատ ծեծել են, պահանջելով, որ զանգի ու հարազատներից, մասնավորապես՝ քրոջ ամուսնու ընտանիքի անդամներից փող պահանջի՝ մեքենա գնելու համար:
«Քույրս, որպես երկկողմանի ծնողազուրկ, ամեն ամիս 70 հազար դրամ փող էր ստանում, եւ նաեւ կրթաթոշակ: Քանի որ ամուսինը սովորում էր Մասիսի քոլեջում որպես, այսպես ասած՝ «դզող-փչող», քույրս իր չորս ամսվա փողը հավաքել էր, որ ամուսնու ատեստատը վերցնեին: Բայց ամուսինը քրոջիցս թաքուն փողը տարել, մեքենա էր բերել ու անընդհատ ծեծում ու ստիպում էր, թե հարազատներիցդ փող ուզի, որ մեքենայի մնացած փողը տանք: Ու այդ ամեն ինչն իմ աչքի առաջ էր տեղի ունենում: Քրոջս ծեծում էին նույնիսկ հղի ժամանակ»,-հուզված պատմում էր Հասմիկը: Նա ասաց, որ մի քանի անգամ դիմել են Մասիսի ոստիկանություն, եւ Զարուհու ամուսինը՝ Յանիս Սարկիսովը, անգամ գրություն է տվել, որ եթե փորձի կնոջը նորից ծեծել, պատասխանատվության է ենթարկվելու:
«Ստացվեց այնպես, որ քույրս բաժանվեց ամուսնուց եւ եկավ ու մոտ երկու շաբաթ մեզ մոտ ապրեց: Ամեն օր ամուսինը զանգում ու սպառնում էր, որ եթե տուն չվերադառնաս, գալու եմ քեզ էլ, քրոջդ ընտանիքին էլ սպանեմ, կամ, եթե դուրս գաս, դրսում եմ սպանելու»,-շարունակեց պատմել Հասմիկը: Ի դեպ, Յանիսը, ըստ Հասմիկի պատմածի, հոխորտացել է, որ իր դեմ խաղ չկա, քանի որ իր մորաքրոջ տղան Էջմիածնում զինվորական գծով բարձր պաշտոն է զբաղեցնում: Նա նաեւ ասել է, որ  կինն էլ որբ աղջիկ է՝ ինչ ուզի հետը կանի, կուզի՝ կսպանի: «Իսկ վերջին անգամ, եկավ մեր տուն, բռնեց քրոջս ու մազերից քարշ տալով տարավ մինչեւ բենզալցակայան»,-ասաց մահացած կնոջ քույրը: Հասմիկի պատմածները հաստատեց նաեւ նրա սկեսուրը՝ Անահիտ Կարապետյանը, ով  մի քանի անգամ ականատես է եղել, թե ինչպես է Յանիսը ծեծել Զարուհուն, տեսել է նաեւ մարմնի վրայի կապտուկները:
Նույնը պատմեց նաեւ Բյուրեղավանի «Խնամքի եւ պաշտպանության» կենտրոնի տնօրեն Գայանե Մարգարյանը: (Այս կենտրոնի սաներն են եղել Հասմիկն եւ Զարուհին): Նա նշեց, որ մի քանի անգամ զրուցել է իր սանուհու հետ, իմանալու, թե ինչպես է ամուսնական կյանքն անցնում: Զարուհին բողոքել է, թե ամուսինն ու սկեսուրը օր ու արեւ չեն տալիս, ծեծում ու նվաստացնում են: «Զարուհին շատ խելոք, համեստ ու հանգիստ աղջիկ էր, ուղղակի 10-րդ դասարանում փախավ էդ տղայի՝ իր ամուսնու հետ: Մենք  անընդհատ կապ էինք պաշտպանում նրա հետ, անընդհատ այցելում էր մեզ: Իսկ երբ երեխան ծնվեց, ես ավելի հաճախ էի զանգում, հետաքրքրվում: Իսկ մոտ վեց-յոթ ամիս առաջ արդեն բողոքում էր, թե կյանքս լավ չի, անընդհատ ծեծ ու ջարդի մեջ եմ, ինձ ու երեխայիս ահ ու սարսափի մեջ են պահում: Իսկ 15 օր առաջ զանգեց, սկսեց լացել, թե մեր տունն  անընդհատ կռիվ է, սկեսուրս սենց, տեգրս սենց...ու այսպես շարունակ»,-ասաց տնօրենը:
Զարուհու հարազատները պնդում են, որ երբ մահվանից առաջ հիվանդանոց է տեղափոխվել, մի քանի օր շարունակ տանը դաժան ծեծի է ենթարկվել, ինչին ականատես են եղել նաեւ հարեւանները, ովքեր, ի դեպ, այդ մասին ցուցմունք են տվել Մասիսի ոստիկանությունում: «Հարեւանները ցուցմունք են տվել, թե ինչպես են քրոջս մահվան օրը մտել նրանց տուն եւ տեսել, թե ինչպես են քրոջս քացու տակ գցել, ծնկներն ու մատները կոտրել, գլուխը ջարդել ու բերանը շոր մտցրել, որ արյունը կտրվի: Հետո հարեւաններից մեկը տղային ասել է, որ զանգի ու ոստիկանություն կանչի: Երբ սկեսուրն ու ամուսինն իմացել են, որ ոստիկանությունը պետք է գա, քրոջս ծեծված վիճակում գլորել են աստիճաններից ցած, նորից քարշ տվել տուն, որպեսզի ոստիկանությանն ասեն, թե աստիճաններից է գլորվել ու ջարդուփշուր եղել»:
Ի դեպ, մինչ ոստիկանությունը կժամանի՝ հարեւանները նրան Մասիսի հիվանդանոց են տեղափոխել, իսկ այդտեղից տեղափոխել են «Էրեբունի» բժշկական կենտրոն, որտեղ եւ մահացել է: Ի դեպ, Զարուհին, ըստ նրա հարազատների պատմածի, երբ փորձել է օգնություն կանչել եւ զանգահարել քրոջ սկեսրոջը, ամուսինը բռնացրել է «հանցանքի» պահին ու կոտրել կնոջ մատները:
Ի դեպ, Հասմիկը պատմեց, որ երբ Մասիսի ոստիկանությունում ցուցմունք է տվել՝ պատմելով քրոջ ծեծի մասին, քննիչն անընդհատ հայտարարել է, թե իր պատմածները կաեւոր չեն, դա գործի հետ կապ չունի՝ փորձելով իր ձեւակերպմամբ՝ «սվաղել» գործը: Իսկ Հասմիկի սկեսուրը պատմեց, որ երբ ինքը բողոքել է քննիչի աշխատանքից,  իրեն ոստիկանության աշխատակիցները սաստել են, դուրս հրավիրել ու ասել. «Ցավում ենք, որ ձեր հարազատը մահացել է, իսկ իրենք էլ վիժվածքներ են»: Ի դեպ, Զարուհու ամուսինն էլ ցուցմունք է տվել, ասելով, թե «ես մեղք չունեմ, ընկել, մահացել է»: Զարուհու հարազատները ահազանգում են, որ ոստիկանությունը փորձում է գործը սվաղել, քանի որ Զարուհին «անտեր երեխա է»:
Ոստիկանությունն ու Դատաբժշկական փորձաքննությունների կենտրոնը հակասո՞ւմ են իրար
Ուշագրավ է, որ ըստ ոստիկանության տարածած հաղորդագրության՝ Զարուհի Պետրոսյանը հիվանդանոց է տեղափոխվել «գանգուղեղի հեմատոմա, աջ ձեռքի 2-րդ մատի միջին ֆալանգի փակ կոտրվածք`առանց տեղաշարժի, եւ մարմնի տարբեր շրջանների արյունազեղումներ» ախտորոշմամբ: Նա, ըստ ոստիկանության, «հիվանդանոցում հայտնել է, որ գլխապտույտի հետեւանքով վայր է ընկել»: Հասմիկի պատմելով՝ քույրը մահացել է ժամը 1-ին, մինչդեռ, ըստ  ոստիկանության հաղորդագրության, նա մահացել է ժամը 3-ին:
Ի դեպ, ըստ Արարատի մարզի դատաբժշկական փորձաքննությունների բաժնի տեղեկանքի՝ Զարուհի Պետրոսյանը մահացել է «ծանր հեմոռագիկ շոկից, կրծքավանդակի եւ որովայնի համակցված փակ, բութ տրավմայից»: Տեղեկանքում չեն նշվել գանգուղեղի հեմատոմայի, աջ ձեռքի 2-րդ մատի միջին ֆալանգի փակ կոտրվածքի եւ մարմնի տարբեր շրջանների արյունազեղումների մասին: Քննիչը Հասմիկին պատմել է, որ ինքը գիշերը ժամը 2-ին այցելել է Զարուհուն, ով ասել է, թե ընկել է աստիճաններից: «Քույրս ժամը 1-ին է մահացել, քննիչը ո՞նց է նրա հետ ժամը 2-ին խոսել»,-տարակուսում է Հասմիկը, ում, ի դեպ, երկար ժամանակ թույլ չեն տվել տեսակցել քրոջը: Բժիշկները Զարուհու մահվանից հետո Հասմիկին  պատմել են, որ Զարուհին իրենց խնդրել է՝ «ամուսնուս չդատեք»: Ի դեպ, Զարուհին մեկ ու կես տարեկան  դուստր ունի, որի գտնվելու վայրն այս պահին հայտնի չէ:

«Сестру убили муж и свекровь, а полиция делает все, чтобы скрыть преступление, и никто не был наказан». Об этом в беседе с корреспондентом Новости Армении –NEWS.am заявила Асмик Петросян, сестра скончавшейся 1 октября в медицинском центре «Эребуни» 20-летней Заруи Петросян. Она рассказала ужасающую историю о супружеской жизни своей сестры, из чего стало ясно, что 20-летняя женщина постоянно подвергалась избиению, унижению и пыткам со стороны мужа и свекрови, а причиной  были… деньги.
«Сестра вышла замуж в марте 2008 г., и с самого начала ее отношения с членами семьи мужа были плохими: сестру постоянно били до такой степени, что изо рта и носа шла кровь, она теряла сознание и падала на пол.  Несколько раз приходила ко мне и моему мужу домой с синяками по всей спине. Спрашивали, что случилось,– отвечала, что свекровь сковородой ударила по спине»,– рассказала Асмик.  По ее словам, сестру постоянно избивали, требуя, чтобы она позвонила родным, в частности, членам семьи мужа сестры и потребовала у них деньги на покупку машины.
«Моя сестра, как круглая сирота, ежемесячно получала 70 тыс. драм (около $200) и стипендию. Так как ее муж учился в колледже Масиса, сестра накопила  деньги за 4 месяца, чтобы забрать аттестат мужа. Но ее муж, тайком от сестры забрал эти деньги и купил машину, он все время избивал ее и требовал, чтобы она попросила денег у родственников, чтобы заплатить оставшуюся сумму за машину. И все это происходило перед моими глазами. Сестру избивали даже во время беременности»,– рассказала Асмик.  Она сказала,  что несколько раз обращалась в полицию Масиса, а муж Заруи даже давал расписку о том, что если он еще раз попытается избить жену, будет привлечен к ответственности.
«Получилось так, что сестра решила расстаться с мужем и около двух недель пожила у нас. Муж звонил каждый день и угрожал, что, если она не вернется домой, он придет и убьет и ее, и семью сестры, или „если выйдешь, убью на улице“»,– добавила Асмик. Причем, Янис (муж сестры), по рассказам Асмик, хорохорился, что, мол, у него нет никаких  преград, так как сын его тети занимает в Эчмиадзине высокий пост по военной части. Он  говорил также, что жена – сирота, что захочет, то и сделает с ней, захочет – убьет. «А в последний раз пришел к нам домой, схватил сестру за волосы и так потащил ее до бензозаправочной станции»,– сказала сестра умершей женщины. Рассказы Асмик подтвердила и ее свекровь Анаит Карапетян, которая несколько раз была свидетелем того, как Янис избивал Заруи, видела также синяки на ее теле.
То же рассказала директор Бюрегаванского центра защиты и попечения Гаянэ Маркарян (Асмик и Заруи были ученицами этого центра). Она отметила, что несколько раз беседовала со своей ученицей, интересовалась ходом ее семейной жизни. Заруи жаловалась, что муж и свекровь и шага не дают сделать, избивают и унижают. «Заруи была очень умной и скромной девочкой, просто в 10-м классе сбежала с этим парнем – с ее мужем. Мы постоянно поддерживали связь с ней, она периодически нас посещала. Когда родился ребенок, я стала уделять еще больше внимания – звонила, интересовалась. Около 6-7 месяцев назад она уже жаловалась, что ее бьют, избивают, не дают продыху ни ей, ни ребенку. А 15 дней  назад Заруи позвонила и начала плакать в трубку, мол, дома постоянно раздор, свекровь такая, деверь такой... и так далее»,– сказала директор.
Родные Заруи утверждают, что перед тем, как ее перевели в больницу, девушка несколько дней подряд подвергалась жестоким побоям, чему были свидетелями также соседи, которые дали на этот счет показания. «Соседи дали показания о том, как в день смерти моей сестры они зашли к ней домой и увидели, как ее пинают на полу, ломают пальцы и колени, наносят удары в голову, заткнув ей рот кляпом, чтобы остановить кровь. После один из соседей сказал сыну, чтобы тот вызвал полицию. Когда муж и свекровь узнали, что скоро приедет полиция, то спустили мою избитую сестру с лестницы и подняли обратно наверх, чтобы сказать полицейским, якобы она упала с лестницы и разбилась».
До приезда полицейских соседи поместили Заруи в Масисскую больницу, а оттуда ее перевезли в медицинский центр «Эребуни», где она и скончалась. Когда Заруи, по словам ее родных, попыталась позвонить свекрови сестры и позвать на помощь, ее муж, «поймав ее с поличным», сломал ей пальцы.
Асмик также поведала, что, когда она давала показания в Масисской полиции, рассказывая об избиении сестры, следователь все время говорил, что ее рассказы не важны, они не имеют отношения к делу, пытаясь «отмазать» дело. А свекровь Асмик рассказала, что, когда она пожаловалась на работу следователя, сотрудники полиции дали ей острастку, попросили выйти и сказали: «Нам жаль, что ваш близкий умер, а они выродки». К слову и муж Заруи дал показание, сказав: «Я невиноват, она упала и умерла». Именно посему родные Заруи бьют тревогу, заявляя, что полиция хочет отмазать дело, так как Заруи – «ничейный ребенок».
Полиция и судебно-медицинская экспертиза противоречат друг другу?
Примечательно, что, согласно распространенному полицией сообщению, Заруи Петросян была госпитализирована  по диагнозу «гематома головного мозга, закрытый перелом  средней фаланги 2-го пальца правой руки без смещения и кровоподтеки на разных участках  тела». Согласно полиции, она в больнице сообщила, что упала вследствие головокружения. По рассказу Асмик, сестра скончалась в 01:00, между тем, согласно  сообщению полиции, она умерла в 03:00.
В свою очередь, согласно справке отдела судебно-медицинских  экспертиз Араратской области, Заруи Петросян скончалась «от тяжелого геморрагического шока, от  закрытой сопряженной травмы грудной клетки и живота». В справке не отмечены гематома головного мозга, закрытый перелом средней фаланги 2-го пальца правой руки без смещения и кровоподтеки на разных участках тела. Следователь рассказал Асмик, что он в 2 ч ночи посетил Заруи, которая сказала, что упала с лестницы. «Моя сестра умерла в 01:00, как мог следователь говорить с ней в 02:00?» – недоумевает Асмик, которой, долгое время не разрешали видеться с сестрой. После смерти Заруи врачи рассказали Асмик, что Заруи попросила их «не судить мужа». Кстати, у Заруи есть полуторагодовалая дочь, местонахождение которой на сегодняшний момент не известно.