Անցած շաբաթ Բունդեսթագում ընդունված՝ Հայոց ցեղաասպանության ճանաչման մասին բանաձեւը,ի թիվս այլ հարցերի, ենթադրում է նաեւ քննարկում Թուրքիայի հասարակությունում ու Թուրքիայի իշխանությունների հետ: Այս մասին լրագրողների հետ զրույցում ասել է Հայաստանում Գերմանիայի դեսպան Մաթիաս Քիսլերը, պատասխանելով բանաձեւի ընդունմանը Անկարայի արձագանքի մասին հարցին:
Միաժամանակ, գերմանացի դիվանագետի կարծիքով, բանաձեւի ընդունման նպատակն է աշխուժացնել Ցեղասպանության խնդրի շուրջ երկխոսությունը, այդ թվում Հայաստանի ու Թուրքիայի միջեւ:
Հիշեցնենք, որ հունիսի 2-ին Բունդեսթագի անդամները հաստատել են Հայոց ցեղասպանության ճանաչման մասին բանաձեւը: Բանաձեւում «101 տարի առաջ Օմանյան կայսրությունում հայերի ու այլ քրիստոնյա փոքրամասնությունների ցեղասպանության մասին» բանաձեւում նշվում է, որ Գերմանիայի կառավարությունն ընդունում է պատասխանատվության իր մասնաբաժինը այդ պատմական իրադարձություններում ու 1915-ի ողբերգական իրադարձությունները՝ հայերի զանգվածային աքսորն ու սպանությունները ցեղասպանություն ճանաչում:

YEREVAN. – The resolution recognizing Armenian Genocide that was adopted by Bundestag last week supposes, among other issues, discussions in the Turkish society and with the authorities of Turkey, German Ambassador to Armenia told reporters on Monday.
Matthias Kiesler, believes that adoption of the resolution is targeted at intensification of the dialogue on Genocide issue, including that between Armenia and Turkey.
The Bundestag, the lower house of the German parliament, on Thursday formally recognized the Armenian Genocide, with the resolution and with only one vote against and one abstention. The resolution also notes that the Bundestag regrets that the German government at the time did nothing to stop this crime against humanity, and therefore the Bundestag also acknowledges the respective historical accountability of Germany.