2019 թվականից հետո Հայաստանում ուզում են 220 կՎ-անով եւս 4 ենթակայան վերանորոգել: Այս մասին NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում նշեց «Բարձրավոլտ էլեկտրացանցեր» ընկերության գլխավոր տնօրեն Արամ Անանյանը:
Նոր նախագծի ֆինանսավորման հարցում հետաքրքրություն են ցուցաբերել գերմանական KfW բանկը եւ Ասիական զարգացման բանկը: Նախկինում KfW-ն արդեն ֆինանսավորել է «Գյումրի 2» ենթակայանը, որը շահագործման է հանձնվել 2014 թվականին: Ըստ Անանյանի՝ ենթակայանի վերանորոգումն օգնեց բարձրավոլտ ցանցում կորուստները նվազեցնել 0.5 տոկոսային կետով, եւ այսօր կորուստները կազմում են շուրջ 1.8%:
Հեռանկարում նախագծերի թվում են «Շահումյան» (սպասարկում է Երեւանի արեւմուտքը), «Մարաշ» (Երեւանի հյուսիս-արեւելքը) եւ Գեղարքունիքի մարզի «Լիճք» ենթակայանների վերանորոգումը: Ամենայն հավանականությամբ, ֆինանսավորման համար «Բարձրավոլտ էլեկտրացանցերը» կդիմի 2019 թվականից ոչ շուտ, որպեսզի հասցնի ավարտել արդեն նախանշված մի շարք ծրագրեր:
«Ուզում ենք հասցնել մինչեւ տարեվերջ վերանորոգել «Վանաձոր 1», «Հաղթանակ», «Չարենցավան 3» եւ «Աշնակ» ենթակայանները: Հուլիսի սկզբին ծրագրում ենք հայտարարել շինարարության մրցույթի արդյունքները»,- ասաց Արամ Անանյանը: Նշված կայանները կվերանորոգվեն Համաշխարհային բանկի ծրագրերի շրջանակում:
Նշենք, որ 5 բարձրավոլտ ենթակայանները վերանորոգվելու են Համաշխարհային բանկի 2 վարկային ծրագրի շրջանակում: Առաջինը 50 մլն դոլար է, որից 10 մլն-ը Հայաստանի կառավարության համաֆինանսավորումն է: Երկրորդ ծրագրի ծավալը 52 մլն դոլար է:

После 2019 года в Армении хотят начать ремонт ещё четырех 220-кВ подстанций. Об этом сообщил корреспонденту Новости Армении – NEWS.am гендиректор ГЗАО «Высоковольтные электросети» Арам Ананян.
В финансировании новых проектов выразили заинтересованность Германский банк KfW и Азиатский банк развития. Ранее KfW уже профинансировал ремонт подстанции «Гюмри-2», которая была сдана в эксплуатацию в 2014 году. Как отметил Ананян, ремонт подстанции помог снизить потери в высоковольтной сети примерно на 0,5 процентных пункта, и сегодня потери составляют всего порядка 1,8%.
Среди проектов в перспективе – ремонт подстанции «Шаумян» (обслуживающей запад Еревана), «Мараш» (северо-восток Еревана), а также «Личк», в Гегаркуникской области. Скорее всего, за финансированием «Высоковольтные электросети» обратятся не ранее 2019 года, чтобы успеть завершить ряд уже назначенных к работе программ.
«До конца года хотим успеть начать ремонт подстанций «Ванадзор-1», «Ахтанак» (на севере Армении),  «Чаренцаван-3» и «Ашнак» (в центре). В начале июля планируется объявить итоги тендеров на строительство», - сказал Ананян. Указанные станции будут ремонтироваться по программам Всемирного банка. По тендерам ещё одной важной подстанции, Ереванской ТЭЦ, «Высоковольтные электросети» ведут согласование со Всемирным банком.
Отметим, что указанные 5 высоковольтных подстанций будут отремонтированы  в рамках 2 кредитных программ ВБ. Размер первой – 50 млн. долларов, из которых 10 млн. – софинансирование Правительства Армении. Объем второй программы – $52 млн.