Երեւանում հունիսի 24-ին անցնում է «Համընդհանուր խաղաղության տեղական արմատները» թեմայով միջազգային գիտաժողով:
Երիտասարդ գիտնականների գիտաժողովին ողջույնի խոսքով է ելույթ ունեցել Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար , դեսպան Պյոտր Սվիտալսկին:
Գիտաժողովը կազմակերպել են Սթոունհենջի (ԱՄՆ, Մսաչուսեթս) քոլեջը, «Եվրազիա» համագործակցության հիմնադրամը (Հայաստան) ու «Եվրասիա» միջազգային համալսարանը:
Գիտաժողովի ընթացքում ելույթ են ունենալու Շվեդիայի, Սերիբիայի, Լեհաստանի , Էստոնիայի, Վրաստանի, Գերմանիայի, Ղրղզստանի, Թուրքիայի ու Միացյալ նահանգների ներկայացուցիչները:

В Ереване 24 июня проходит международная научная конференция на тему «Местные корни глобального мира».
На конференции молодых ученых со вступительной речью выступил глава делегации Европейского союза в Армении, посол Петр Свитальский.
Научную конференцию организовали колледж Стоунхил (Массачусетс, США), фонд сотрудничества «Евразия» (Армения) и международный университет «Евразия».
В ходе конференции выступят представители из Швеции, Сербии, Польши, Эстонии, Грузии, Германии, Кыргызстана, Турции и Соединенных Штатов.