ԵՄ անդամ երկրների առաջնորդները հավաքվելու են Բրյուսելում գագաթաժողովի: Նրանք հունիսի 28-ին Դեւիդ Քեմերոնի հետ քննարկելու են ԵՄ կազմից Բրիտանիայի դուրս գալը, իսկ արդեն հունիսի 29-ին նիստը կանցնի առանց նրա մասնակցության:
Նրանք նաեւ մտադիր են լսել առաջարկներ ԵՄ նոր գլոբալ ռազմավարության մասին, քննարկել ՆԱՏՕ-ի հետ հարաբերությունները ու համառոտ անդրադառնալ այլ հարցերի, փոխանցում է «ՌԻԱ Նովոստին»:
ԵՄ կազմից Մեծ Բրիտանիայի դուրս գալու ընթացակարգը ամրագրված է ԵՄ մասին պայմանագրում՝ դրա վերջին խմբագրության մեջ, որը արվել է 2009-ին: Ըստ այդ ընթացակարգի՝ երկիրը նախ պետք է պաշտոնապես տեղեկացնի, որ դուրս է գալիս միության կազմից: Հանրաքվեի արդյունքների հրապարակումից հետո Քեմերոնը հայտնել էր, որ ԵՄ-ից դուրս գալու մասին բանակցությունները կսկսվեն միայն երկրի նոր վարչապետի ընտրությունից հետո, այսինքն 2016-ի աշնանը: Այդ նույն օրը եվրոկառույցների առաջնորդները համաձայնեցրեցին ընդհանուր հայտարարություն, որում կողմ արտահայտվեցին, որ Լոնդոնը հնարավորինս շուտ տեղեկացնի ԵՄ-ից դուրս գալու որոշման մասին, որպեսզի անվստահությաան մթնոլորտ չստեղծի: Ավելի ուշ այդ նույն օրը Լյուքսեմբուրգում ԵՄ անդամ երկրների մեծ մասի նախարարները հաստատեցին, որ Բրիտանիան չպետք է ձգձգի պաշտոնական հայտ ներկայացնելը:
Ընդ որում, ինչպես լրագրողներին հայտնել է ԵՄ բարձրաստիճան ներկայացուցիչը, գագաթաժողովին Քեմերոնից պաշտոնական հայտարարություն չեն ակնկալելու, քանի որ հանրաքվեի արդյունքները երկրում քաղաքական ճգնաժամ են առաջացրել ու իշխանությունները դեռ չեն հասցրել ի մի բերել իրենց մտքերը: Այդուհանդերձ պաշտոնական հայտ ներկայացնելու ժամկետները կդառնան ԵՄ 28 անդամ պետությունների ղեկավարների աշխատանքային ընթրիքի գլխավոր ինտրիգը հունիսի 28-ին:
ԵՄ-ն նաեւ բազմիցս հայտնել է, որ մինչեւ ԵՄ-ից հեռանալու մասին Մեծ Բրիտանիայի պաշտոնական հայտարարությունը, չի կարելի բանակցություններ սկսել Brexit–ի մանրամասների կամ էլ Լոնդոնի ու ԵՄ երկրների ապագա հարաբերությունների ձեւաչափի մասին: Բարձրաստիճան եվրոպացի դիվանագետը լրագրողներին Բրյուսելում բացատրել է, որ ԵՄ-ն ուզում է խուսափել խնդիրներից, որոնք կապակցված են ԵՄ հետ Լոնդոնի հարաբերությունների անորոշությամբ, բացի դրանից այս «ամուսնալուծությունը» հնարավորինս շուտ ձեւակերպելը նաեւ քաղաաքական անհրաժեշտությամբ է թելադրված՝ ԵՄ –ի համար կարեւոր է ցույց տալ, որ դուրս գալու մասին որոշումը հանգեցնելու է հենց դուրս գալուն, այլ ոչ թե նոր կարգավիճակի՝ԵՄ ներսում: Այսպիսով, նրանք մտադիր են խուսափել հանրաքվեների ալիքից, որոնք նպատակ ունեն անդամակցության ավելի լավ պայմաններ սակարկել:

Лидеры стран-членов Евросоюза соберутся на саммит в Брюсселе. Во вторник они обсудят с Дэвидом Кэмероном выход Великобритании из ЕС, а в среду заседание пройдет уже без него.
Также они намерены заслушать предложения о новой глобальной стратегии ЕС, обсудить отношения с НАТО и вкратце коснуться других вопросов, передает РИА Новости.
Процедура выхода Великобритании из Евросоюза прописана в Договоре о Европейском союзе в его последней редакции от 2009 года. Она предполагает, прежде всего, формальное уведомление страной о решении выйти из союза. Вскоре после объявления результатов референдума Кэмерон объявил, что переговоры о выходе из ЕС начнутся только после избрания нового премьер-министра осенью 2016 года. Но в тот же день лидеры евроинститутов согласовали общее заявление, в котором выступили за скорейшее уведомление Лондоном о решении выйти из ЕС, чтобы не создавать атмосферу неуверенности. Позже в тот же день на заседании в Люксембурге министры большинства стран-членов ЕС подтвердили, что Британия не должна тянуть с официальной заявкой.
При этом, как сообщил журналистам высокопоставленный представитель ЕС, на саммите от Кэмерона формального заявления не ожидается, поскольку итоги референдума привели к политическому кризису в стране, власти еще не успели собраться с мыслями. Тем не менее, сроки подачи официальной заявки станут главной интригой рабочего ужина глав государств и правительств 28 стран-членов ЕС во вторник.
Евросоюз также неоднократно заявлял, что до формального заявления Великобритании о намерении покинуть ЕС нельзя начинать переговоры ни о подробностях Brexit, ни о будущем формате отношений между 27 странами ЕС и Лондоном. Высокопоставленный европейский дипломат пояснил журналистам в Брюсселе, что ЕС хочет не только избежать проблем, связанных с реакцией рынков на неопределенный статус отношений Великобритании и ЕС. Желание скорее оформить развод продиктовано и политическим интересом – Евросоюзу важно показать, что решение о выходе приведет именно к выходу, а не к переговорам о новом статусе внутри ЕС. Таким образом, они намерены избежать волны референдумов, призванных выторговать лучшие условия членства.