Մեծ Բրիտանիայի իշխանությունները մտադիր չեն 2016-ին ակտիվացնել Լիսաբոնյան համաձայնագրի 50–րդ հոդվածը՝ Եվրամիությունից երկրի դուրս գալը ձեւակերպելու համար, հայտնում է «Ռոյթերը» ՝ հղում անելով բրիտանական կառավարության իրավաբանին:
Իրավաբան Ջեյսոն Կոպպելը, ելույթ ունենալով Լոնդոնի բարձր դատարանում, հղում է արել երկրի վարչապետ Թերեզա Մեյի հայտարարությանն այն մասին, որ մինչեւ տարեվերջ Լիսաբոնյան պայմանագրի 50-րդ հոդվածը չի գործարկվելու:
ԵՄ մասին Լիսաբոնյան համաձայնագրի 50-րդ հոդվածում ամրագրված է, որ ԵՄ ցանկացած անդամ պետություն կարող է որոշում կայացնել միության կազմից դուրս գալու մասին: Նման ընթացակարգ սկսելու համար երկիրը պետք է պաշտոնապես տեղեկացնի Բրյուսելին նման մտադրության մասին, որին պետք է հաջորդեն բանակցություները դուրս գալու կարգի մասին՝ հաշվի առնելով տվյալ երկրի ապագա փոխհարաբերությունները միության հետ, հայտնում է «ՌԻԱ Նովոստին»:

Власти Великобритании не намерены в 2016 году активизировать статью 50 Лиссабонского договора для оформления выхода страны из Евросоюза, передает агентство Рейтер со ссылкой на юриста британского правительства.
Юрист Джейсон Коппел, выступая в высоком суде Лондона, сослался на заявления премьер-министра страны Терезы Мэй о том, что до конца года статья 50 Лиссабонского договора задействована не будет.
Статья 50 Лиссабонского договора о ЕС гласит, что любое государство-член Евросоюза может принять решение о выходе из состава объединения. Для начала подобной процедуры страна должна формально уведомить Брюссель о подобном намерении, после чего следует процесс переговоров о порядке выхода с учетом основ его будущих взаимоотношений с союзом, передает РИА Новости