Մեծ Բրիտանիայի իշխանությունները մտադիր չեն 2016-ին ակտիվացնել Լիսաբոնյան համաձայնագրի 50–րդ հոդվածը՝ Եվրամիությունից երկրի դուրս գալը ձեւակերպելու համար, հայտնում է «Ռոյթերը» ՝ հղում անելով բրիտանական կառավարության իրավաբանին:
Իրավաբան Ջեյսոն Կոպպելը, ելույթ ունենալով Լոնդոնի բարձր դատարանում, հղում է արել երկրի վարչապետ Թերեզա Մեյի հայտարարությանն այն մասին, որ մինչեւ տարեվերջ Լիսաբոնյան պայմանագրի 50-րդ հոդվածը չի գործարկվելու:
ԵՄ մասին Լիսաբոնյան համաձայնագրի 50-րդ հոդվածում ամրագրված է, որ ԵՄ ցանկացած անդամ պետություն կարող է որոշում կայացնել միության կազմից դուրս գալու մասին: Նման ընթացակարգ սկսելու համար երկիրը պետք է պաշտոնապես տեղեկացնի Բրյուսելին նման մտադրության մասին, որին պետք է հաջորդեն բանակցություները դուրս գալու կարգի մասին՝ հաշվի առնելով տվյալ երկրի ապագա փոխհարաբերությունները միության հետ, հայտնում է «ՌԻԱ Նովոստին»:

The UK authorities do not intend to trigger article 50 of the Lisbon treaty initiating the UK’s departure from the European Union in 2016, The Guardian reported quoting the UK government lawyer.
Speaking at the High Court of London lawyer Jason Coppel referred to the statements of PM Theresa May that the article 50 of the Lisbon treaty will not be invoked until the end of the year.
Article 50 of the Lisbon Treaty on EU says that member state of the EU may decide to withdraw from the union. In order to start similar procedure the country should formally notify Brussels of such an intention followed by negotiations on the release procedure based on the foundations of its future relations with the Union.