Ադրբեջանցի շախմատիստ Վուգար Հաշիմովը Ադրբեջանում լուրջ խնդիրներ է ունեցել: Հաշիմովը «Ազատություն» ռադիոկայանի ադրբեջանական ծառայության հետ զրույցում  պարզաբանել է իր եւ հայազգի շախմատիստ Գարի Կասպարովի շուրջ ծավալված սկանդալը:
Իսկ պատմությունը, որ վերջին օրերին զբաղեցնում է շախմատային հասարակության ուշադրությունը, սկսվել է, երբ Ադրբեջանի շախմատի տղամարդկանց հավաքականը ռուսական Խանտի Մանսիյսկում` 39-րդ շախմատային օլիմպիադային մասնակցելու է մեկնել առանց առաջատար շախմատիստ Վուգար Հաշիմովի, ով Ադրբեջանի եռակի չեմպիոն է եւ ում շնորհիվ է 2009 թվականին Ադրբեջանի թիմը Եվրոպայի չեմպիոն հռչակվել:
Օլիմպիադայում Ադրբեջանի հավաքականը գրավել էր 12-րդ տեղը` չնայած հավակնում էր ավելի բարձր տեղերի: Նման վատ արդյունքը հավաքականի անդամներն ու արդեն հրաժարական ներկայացրած ղեկավար Զուրաբ Ազմայպարաշվիլին կապում են հենց Հաշիմովի բացակայության հետ:
Թե ինչու Հաշիմովը չի ընդգրկվել Ադրբեջանի հավաքականի կազմում` տարբեր պատճառներ են նշվում, այդ թվում եւ այն, որ Հաշիմովը խաղում է աշխարհի 13-րդ չեմպիոն Գարի Կասպարովի անունը կրող իսպանական շախմատային ակումբում:
Ադրբեջանի սպորտի եւ երիտասարդության հարցերի նախարար Ազադ Ռահիմոնովը իր հարցազրույցներում դատապարտել է Վուգար Հաշիմովի ելույթները «Կասպարով - Մարկոտե» կոչվող իսպանական ակումբում եւ հայտարարել, թե Հաշիմովը չպետք է հանդես գար հայազգի շախմատիստի անունը կրող ակումբում:
Ինքը Հաշիմովը այս պնդումները մեկնաբանելու խնդրանքին արձագանքել է. «Բոլորը գիտեն, որ դա Կասպարովի թիմը չէ, պարզապես Ֆերնանդո Մարկոտեն հրավիրել է Կասպարովին իր թիմ որպես բրենդ: Այսինքն` միայն Կասպարովի անունն է օգտագործվում թիմում: Մի քանի տարի առաջ Մարկոտեն մահացավ, բայց նրա կողմից առաջարկված Կասպարովի անունը այդպես էլ մնաց: Հետո թիմը դարձավ Իսպանիայի չեմպիոն, եւ դրանից հետո ոչ ոք չցանկացավ փոխել ակումբի անունը»:
Իսկ թե որոնք են 39-րդ շախմատային օլիմպիադային իր չմասնակցելու պատճառները` Հաշիմովը նշել է. «Անկեղծ ասած, ինձ համար եւս պատճառները պարզ չեն: Ես գիտեմ, որ այդ թեմայով բազմաթիվ շահարկումներ են արվում, սակայն դրանք բոլորն անհիմն են: Ոչ ոք ինձ ոչ մի տեղ չի հրավիրել, սակայն ես ինքս էլ չեմ հրաժարվել հավաքականում հանդես գալուց»:
Ադրբեջանի սպորտի եւ երիտասարդության նախարարությունն ու Շախմատի ֆեդերացիան Հաշիմովին են մեղադրում` նշելով, թե բազմիցս փորձել են կապ հաստատել նրա հետ, սակայն շախմատիստը չի պատասխանել, ինչից հետո էլ նրան հանել են Ադրբեջանի շախմատի հավաքականի կազմից:

The best Azerbaijani chess-player Vugar Gamishov has serious problems in Azerbaijan. In an interview with RFE/Radio Liberty he explained the causes of the scandal.
The story, which has recently attracted the chess community’s attention, began when the Azerbaijani men’s team went to Khanty-Mansiysk to take part in the 39th chess Olympiad. The team went without Vugar Gamishov, who is three-times champion of Azerbaijan. In 2009, the Azerbaijani national team was declared European champion.
The Azerbaijani team won the 12th place at the Olympiad though they had more serious claims. The team, as well as its manager Zurab Aigmaiparashvili, who had to resign, account for the poor results by Vugar Gashimov’s absence. Among the reasons why Gashimov was not included in the national team is that he is playing at the Spain-based Garry Kasparov club. Minister of Sport and Youth Affairs Azad Ragimov condemned Gashimov for playing for the Kasparov-Marcote club. He said the chess-player should not have played for a club named after an Armenian.
Asked to comments on the accusations, Gashimov said: “Everybody is well aware that it’s not Kasparov’s team. Fernando Marcote invited Kasparov to his team as a brand. That is it is only Kasparov’s name that is used by the team. Marcote died a few years ago, but Kasparov’s name remained. Then the team became champion of Spain and no one wished to rename it.”
As to the reasons for his not participating in the 39th Olympiad, Gashimov said: “to tell the truth, the reasons remain unclear for me as well. No one invited me anywhere, nor did I refuse to play for the Azerbaijani team.” The Ministry of Sport and Youth Affairs and the Chess Federation of Azerbaijan claimed they tried to get in touch with Gashimov many times, but he did not answer. Therefore, he was left out of the team and did not take part in the Olympiad.