Ադրբեջանցի շախմատիստ Վուգար Հաշիմովը Ադրբեջանում լուրջ խնդիրներ է ունեցել: Հաշիմովը «Ազատություն» ռադիոկայանի ադրբեջանական ծառայության հետ զրույցում  պարզաբանել է իր եւ հայազգի շախմատիստ Գարի Կասպարովի շուրջ ծավալված սկանդալը:
Իսկ պատմությունը, որ վերջին օրերին զբաղեցնում է շախմատային հասարակության ուշադրությունը, սկսվել է, երբ Ադրբեջանի շախմատի տղամարդկանց հավաքականը ռուսական Խանտի Մանսիյսկում` 39-րդ շախմատային օլիմպիադային մասնակցելու է մեկնել առանց առաջատար շախմատիստ Վուգար Հաշիմովի, ով Ադրբեջանի եռակի չեմպիոն է եւ ում շնորհիվ է 2009 թվականին Ադրբեջանի թիմը Եվրոպայի չեմպիոն հռչակվել:
Օլիմպիադայում Ադրբեջանի հավաքականը գրավել էր 12-րդ տեղը` չնայած հավակնում էր ավելի բարձր տեղերի: Նման վատ արդյունքը հավաքականի անդամներն ու արդեն հրաժարական ներկայացրած ղեկավար Զուրաբ Ազմայպարաշվիլին կապում են հենց Հաշիմովի բացակայության հետ:
Թե ինչու Հաշիմովը չի ընդգրկվել Ադրբեջանի հավաքականի կազմում` տարբեր պատճառներ են նշվում, այդ թվում եւ այն, որ Հաշիմովը խաղում է աշխարհի 13-րդ չեմպիոն Գարի Կասպարովի անունը կրող իսպանական շախմատային ակումբում:
Ադրբեջանի սպորտի եւ երիտասարդության հարցերի նախարար Ազադ Ռահիմոնովը իր հարցազրույցներում դատապարտել է Վուգար Հաշիմովի ելույթները «Կասպարով - Մարկոտե» կոչվող իսպանական ակումբում եւ հայտարարել, թե Հաշիմովը չպետք է հանդես գար հայազգի շախմատիստի անունը կրող ակումբում:
Ինքը Հաշիմովը այս պնդումները մեկնաբանելու խնդրանքին արձագանքել է. «Բոլորը գիտեն, որ դա Կասպարովի թիմը չէ, պարզապես Ֆերնանդո Մարկոտեն հրավիրել է Կասպարովին իր թիմ որպես բրենդ: Այսինքն` միայն Կասպարովի անունն է օգտագործվում թիմում: Մի քանի տարի առաջ Մարկոտեն մահացավ, բայց նրա կողմից առաջարկված Կասպարովի անունը այդպես էլ մնաց: Հետո թիմը դարձավ Իսպանիայի չեմպիոն, եւ դրանից հետո ոչ ոք չցանկացավ փոխել ակումբի անունը»:
Իսկ թե որոնք են 39-րդ շախմատային օլիմպիադային իր չմասնակցելու պատճառները` Հաշիմովը նշել է. «Անկեղծ ասած, ինձ համար եւս պատճառները պարզ չեն: Ես գիտեմ, որ այդ թեմայով բազմաթիվ շահարկումներ են արվում, սակայն դրանք բոլորն անհիմն են: Ոչ ոք ինձ ոչ մի տեղ չի հրավիրել, սակայն ես ինքս էլ չեմ հրաժարվել հավաքականում հանդես գալուց»:
Ադրբեջանի սպորտի եւ երիտասարդության նախարարությունն ու Շախմատի ֆեդերացիան Հաշիմովին են մեղադրում` նշելով, թե բազմիցս փորձել են կապ հաստատել նրա հետ, սակայն շախմատիստը չի պատասխանել, ինչից հետո էլ նրան հանել են Ադրբեջանի շախմատի հավաքականի կազմից:

У азербайджанского шахматиста Вугара Гашимова были серьезные проблемы в Азербайджане. В беседе с азербайджанской службой радиостанции «Свобода» Гашимов пояснил причины возникшего скандала.
А занимающая в последние дни внимание шахматной общественности история началась, когда мужская сборная Азербайджана по шахматам отправилась в российский город Ханты-Мансийск на 39-ую шахматную олимпиаду без ведущего шахматиста Вугара Гашимова, который является трехкратным чемпионом Азербайджана, и благодаря которому в 2009 году сборная Азербайджана была провозглашена чемпионом Европы.
На Олимпиаде сборная Азербайджана заняла 12 место, несмотря на то, что претендовала на большее. Подобный плохой результат члены сборной и уже подавший в отставку ее руководитель Зураб Агмайпарашвили связывают именно с отсутствием Гашимова. Называются разные причины, почему Гашимов не был включен в состав сборной Азербайджана, в том числе и та, что он играет в испанском шахматном клубе, носящем имя 13-го чемпиона мира Гарри Каспарова. Министр молодежи и спорта Азербайджана Азад Рагимов в своем интервью осудил выступления Вугара Гашимова в испанском клубе, именуемом «Каспаров-Маркоте» и заявил, что шахматист не должен был выступать в клубе, носящем имя армянина.
Сам Гашимов на просьбу прокомментировать эти утверждения, откликнулся: «Все знают, что это не команда Каспарова, просто Фернандо Маркоте пригласил Каспарова в свою команду в качестве бренда. То есть в команде используется только имя Каспарова. Маркоте скончался несколько лет назад, но имя предложенного им Каспарова так и осталось. Потом команда стала чемпионом Испании, и после этого никто не захотел менять название команды».
В ответ на вопрос, каковы причины его неучастия в 39-ой шахматной олимпиаде, Гашимов отметил: «Честно говоря, для меня тоже причины неясны. Никто никуда меня не приглашал, но я сам также не отказывался выступать за сборную».
Министерство спорта и молодежи Азербайджана и Федерация шахмат обвиняют Гашимова, отмечая, что много раз пытались связаться с ним, однако шахматист не отвечал, после чего он был выведен из состава сборной по шахматам Азербайджана и не принимал участия в олимпиаде.