ՀՀ Մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը հայտարարություն է տարածել, որտեղ կոչ է արել պետության համապատասխան մարմիններին եւ հանրային գործիչներին՝ ակտիվացնեն ջանքերը՝ ուղղված իրավունքների բոլոր տեսակի խախտումների վերացմանն ու դրանց հետագա կանխարգելմանը:
«1. Հուլիսի 17-ի վաղ առավոտից Երեւանում ծավալվող իրադարձությունները ուղեկցվում են մարդու հիմնարար իրավունքների լուրջ խախտումներով: Ոստիկանության ՊՊԾ գնդի վրա զինված հարձակման հետեւանքով սպանվեց Ոստիկանության ծառայող եւ եղան վիրավորներ:
2. Զինված հարձակմանը հաջորդեց ատելության խոսքի եւ բռնության քարոզչության աննախադեպ բռնկում:
3. Տեղի ունեցան ինչպես խաղաղ, այնպես էլ բռնությամբ ուղեկցվող հավաքներ, որոնց ընթացքում Ոստիկանության կողմից թույլ տրվեցին խաղաղ հավաքների ազատության  եւ անձնական ազատության իրավունքների խախտումներ, եղան նաեւ հրապարակումներ խոշտանգման եւ վատ վերաբերմունքի վերաբերյալ:
4. Ատելության խոսքի եւ բռնության քարոզչության, ինչպես նաեւ Ոստիկանության թույլ տված խախտումների հետեւանքով հասարակությունում ստեղծվեց լարվածության մթնոլորտ: Դա իր հերթին նպաստեց հավաքների ընթացքում բռնության դեպքերի ավելացմանը եւ մյուս կողմից՝ Ոստիկանության կողմից թույլ տրվող նոր խախտումների:
5. Լարվածության շիկացմանն ավելի նպաստեց Ոստիկանության ՊՊԾ գնդում գտնվող զինված խմբի անդամների կողմից վերջին օրերին մարդու իրավունքների տեսնակյունից վտանգավոր վարքագծի դրսեւորումը (մեքենաների հրկիզումը, ուղիղ եթերում բռնության ակնհայտ կոչերը, հրազենի ցուցադրումը, անկանոն կրակոցները եւ այլն): Նշվածն անմիջական սպառնալիք է ստեղծում ՊՊԾ գնդին հարակից տարածքի բնակիչների, հատկապես խոցելի խմբերի` երեխաների, տարեցների իրավունքների համար: Այս մասին են վկայում նաեւ հենց բնակիչների հրապարակային մտահոգությունները:
6. Ցավոք, հուլիսի 27-ին տեղի ունեցած փոխհրաձգության հետեւանքով եղան վիրավորներ ինչպես ՊՊԾ գնդում գտնվող խմբի, այնպես էլ իրավապահ մարմինների կողմից:
7. Նույն օրը տեղեկություն տարածվեց այն մասին, որ զինված խմբի անդամներին բժշկական օգնություն ցույց տալու համար ՊՊԾ գնդի տարածք մուտք գործած բժշկական անձնակազմը խմբի կողմից պահվել է՝ որպես պատանդ: Այս փաստը հատկապես անթույլատրելի է՝ հաշվի առնելով բժիշկների մարդասիրական բարձր առաքելությունը: Մտահոգիչ է նաեւ այն, որ խմբի անդամների կողմից, ըստ հրապարակված տվյալների, խոչընդոտվում է պատշաճ բուժօգնության ցուցաբերումը խմբի վիրավոր անդամներին:
8. Նույն օրը տեղեկություններ տարածվեցին նաեւ այն մասին, որ խմբի որոշ անդամներ ՊՊԾ գնդի տարածքում պահվում են իրենց կամքին հակառակ եւ հնարավորություն չունեն առանց իրենց կյանքը վտանգելու լքել գնդի տարածքը:
9. Այս ամենը հանգեցրեց հասարակությունում անհանդուրժողականության շարունակական խորացմանը: Խիստ մտահոգիչ է այն, որ հասարակության առանձին խմբերի կողմից հրապարակայնորեն ակնհայտ խրախուսվում են ատելությունն ու բռնության կոչերը եւ նույնիսկ իրավունքից դուրս գործելը: Ակնհայտորեն անտեսվում է հասարակության այն հատվածի մասնավոր եւ ընտանեկան կյանքը, ում դեմ ուղղված է ատելությունը: Միջազգային բոլոր պահանջների տեսանկյունից անթույլատրելի այս վիճակին ավելանում է նաեւ այն, որ արդեն առաջ են գալիս տագնապի մթնոլորտ առաջացնող երեւույթներ (օրինակ՝ «Զվարթնոց» օդանավակայանում եւ հեռուստաընկերություններից մեկում ռումբերի առկայության վերաբերյալ ահազանգերը):
10. Այսպիսի վիճակը խաթարում է պետական իրավասու ինստիտուտների կողմից մարդու իրավունքների խախտումները կանխարգելելու, ինչպես նաեւ խախտումների դեպքերին պատշաճ արձագանքելու ուղղությամբ արդյունավետ միջոցներ ձեռնարկելը եւ առաջացնում նրանց նկատմամբ վստահության խնդիր: Դրանով պայմանավորված՝ լրջորեն վտանգվում է Հայաստանում մարդու իրավունքների երաշխավորման ողջ համակարգը՝ բացասական ազդեցություն թողնելով իրավունքի գերակայության վրա:
11. Ուստի, անհրաժեշտ է, որպեսզի պետության համապատասխան մարմինները եւ հանրային գործիչները ակտիվացնեն ջանքերը՝ ուղղված իրավունքների բոլոր տեսակի խախտումների վերացմանն ու դրանց հետագա կանխարգելմանը: Անհրաժեշտ է ապահովել հասարակությունում հանդուրժողականության մթնոլորտի վերականգնում եւ վերջապես՝ ստեղծված իրավիճակի խաղաղ ու անվնաս հանգուցալուծում:

Омбудсмен Армении Арман Татоян выступил с заявлением, призвав ответствующие государственные структуры и общественных деятелей активизировать усилия, направленные на устранение всех видов нарушений и  их предотвращение в будущем.
В заявлении защитника прав человека перечисляются десять пунктов.
В их числе омбудсмен отмечает, что
1. События в Ереване, начиная с раннего утра 17 июля, сопровождаются нарушениями прав человека. В результате нападения на полк ППС был убит служащий полиции и были раненые.
2. За вооруженным нападением последовала волна ненависти и беспрецедентная вспышка пропаганды насилия
3. Имели место как мирные, так и сопровождавшиеся насилием митинги, в ходе которых Полицией были допущены нарушения прав и личной свободы участников митингов, также были публикации о пытках и плохом обращении
4. Вследствие пропаганды насилия и ненависти, а также допущенных Полицией нарушений, в обществе сформировалась напряженная атмосфера. Это, в свою очередь, способствовало увеличению случаев  насилия в ходе митингов и, с другой стороны, новых случаев насилия со стороны Полиции
5. Повышению уровня напряженности способствовало угрожающее с точки зрения прав человека членов вооруженной группы, захватившей полк ППС (поджог машин, призывы к насилию в прямом эфире, демонстрация огнестрельного оружия, беспорядочная стрельба и так далее). Указанное является прямой угрозой жителям соседних с полком ППС домов, в особо уязвимую группу входят дети, пожилые люди. Об этом же свидетельствуют заявления самих жителей
6. К сожалению, в результате перестрелки 27 июля были раненые как среди находящихся в полку ППС, так и среди правоохранителей
7. В тот же день распространились сведения о  том, что прибывшая в полк ППС для оказания медицинской помощи членам группы бригада Скорой помощи удерживается в качестве заложников. Этот факт особенно недопустим, учитывая высокую гуманитарную миссию врачей. Вызывает озабоченность также то, что, согласно публикациям, члены группы препятствуют  оказанию медицинской помощи раненым. Некоторые члены группы удерживаются против своей воли не имеют возможности покинуть территорию полка без угрозы для своей жизни
9. Все это привело углублению нетерпимости в обществе. Крайне беспокоящим явлением является также то, что отдельные группы общества публично поощряют призывы к насилию и ненависти, и даже призывы к противоправным действиям. Очевидным образом игнорируются частная и семейная жизнь лиц, против которых направлены эти призывы. К этой ситуации, недопустимой с точки зрения всех международных норм, прибавляется  то, что уже проявляются симптомы, создающие атмосферу тревоги (к примеру, сообщения о взрывных устройствах в аэропорту «Звартноц» и на телевышке)
10. Подобная ситуация нарушает действии институтов, направленные на  соблюдение прав граждан. Это, в свою очередь, ставит под угрозу всю систему прав человека в стране
11. Поэтому, необходимо, чтобы соответствующие государственные органы и общественные деятели активизировали усилия для устранения всех видов нарушений и их пресечение в будущем. Необходимо обеспечить восстановление атмосферы толерантности и мирного и безопасного решения ситуации.