Իսրայելն ու ԱՄՆ-ն գալիք շաբաթ մտադիր են ռազմական օգնության մասին պայմանագիր կնքել: The Washington Post-ը գրում է, որ նոր պայմանագրով Իսրայելը կստանա ամենամեծ օգնությունը, որը ԱՄՆ-ն երբեւէ տրամադրել է որեւէ երկրի, հայտնում է Newsru-Israel–ն:
Շուտով Վաշինգթոն կժամանի բրիգադային գեներալ Յաակով Նագելը, Իսրայելի ազգային անվտանգության խորհրդի նախագահը, որը պետք է բանակցի պայմանագիրը հնարավորինս շուտ ստորագրելու հարցի շուրջ: Այս պայմանագիրը պետք է փոխարինի մինչեւ 2018 թ. գործող համաձայնագիրը, որի շրջանակում Իսրայելը տարեկան 3.1 մլրդ դոլար է ստանում: Ենթադրաբար նրա այցը նշանակում է, որ նոր համաձայնագրի մասին բանակցությունները վերջին փուլն են մտնում:
Պարբերականը նշում է, որ փետրվարին վարչապետ Բինյամին Նեթանյահուն վրդովեցրել է Վաշինգթոնին՝ հայտարարելով, որ նոր 10-րդ համաձայնագրի շուրջ բանակցությունները գուցե իմաստ ունի Սպիտակ տան արդեն նոր աշխատակազմի հետ վարել: Հավանաբար հիմա Իսրայելի առաջնորդը եկել է այն եզրակացության, որ Օբամայի աշխատակազմը նրան ավելի լավ համաձայնագիր կառաջարկի, քան ԱՄՆ նոր նախագահը:
Ըստ այդ տեղեկության, Իսրայելը խնդրելու է մինչեւ 5 մլրդ ավելացնել տարեկան օգնության ծավալը, բացատրելով իր խնդրանքը Իրանի հետ միջուկային գործարքի պատճառով պաշտպանական ծախսերի աճով: Բայց համաձայնագրի ստորագրման տեսակետից հիմնական խնդիրն այն է, թե հատկապես ինչպես պետք է ծախսվեն հատկացվող գումարները: Օբաման պահանջում է նոր համաձայնագրում չներառել այն կետը, որը թույլատրում է ծախսել օգնության 26 տոկոսը իսրայելական ռազմական արդյունաբերության ապրանքների գնումների վրա: Ամերիկյան օգնության 13 տոկոսն էլ հատկացվում էր իսրայելական վառելիքի գնումներին: ԱՄՆ-ից ռազմական օգնություն ստացող ոչ մի այլ երկիր նման թույլատվություն չունի:
Բացի դրանից իսրայելական կողմը դժգոհ է Վաշինգթոնի պահանջից՝ պայմանագրում ամրագրված գումարը վերջնական դարձնելու մասին, որպեսզի Իսրայելը այլեւս չկարողանա դիմել Կոնգրեսին որեւէ լրացուցիչ նախագիծ ֆինանսավորելու խնդրանքով, ինչպես հիմա է անում հակահրթիռային պաշտպանության համակարգերի զարգացման ծրագրի հարցում:

Израиль и США намерены заключить договор о военной помощи на следующей неделе. Как пишет The Washington Post, что новый договор предоставит Израилю самую большую помощь, которую США оказывали какой-либо стране, передает Newsru-Israel
Вскоре в Вашингтон прибудет бригадный генерал Яаков Нагел, председатель Совета национальной безопасности Израиля, с инструкцией провести переговоры по максимально быстрому подписанию договора, призванного заменить истекающее в 2018 году соглашение, в рамках которого Израиль ежегодно получал 3,1 млрд долларов. Предположительно, его визит означает, что переговоры о новом соглашении вступили в последнюю фазу.
Издание отмечает, что в феврале премьер-министр Биньямини Нетаниягу возмутил Вашингтон, заявив, что, возможно, следует вести переговоры о новом 10-летнем соглашении уже с новой администрацией Белого дома. Вероятно, израильский лидер пришел к выводу, что администрация Обамы даст ему лучшее соглашение, чем любой новый президент США.
По этой информации, Израиль будет просить увеличить ежегодную помощь до пяти миллиардов долларов, объясняя это ростом оборонных расходов из-за ядерной сделки с Ираном. Но главной проблемой для подписания соглашения остается спор о том, как именно будут потрачены выделенные средства. Обама требует не включать в новое соглашение пункт, разрешающий тратить 26% помощи на закупки продукции израильской военной промышленности. Еще 13% от американской помощи уходило на закупки израильского топлива. Ни одна другая страна, получающая военную помощь США, не имеет такого разрешения.
Помимо этого, израильская сторона недовольна требованием Вашингтона сделать оговоренную в контракте сумму окончательной, чтобы Израиль после этого не мог обращаться в Конгресс с просьбой профинансировать какие-либо проекты дополнительно, как происходит сейчас с программой развития систем противоракетной обороны, получившей деньги от конгрессменов.