Խոսքը գնում է թուրքական կողմի նախօրոք պլանավորած PR ակցիայի մասին, որը շատ կասկածելի նպատակներ է հետապնդում: Այս մասին NEWS.am-ին հայտնել են Հայաստանում ՌԴ Անվտանգության դաշնային ծառայության (ԱԴԾ) սահմանապահ վարչության մամուլի ծառայությունում, մեկնաբանելով մի քանի թուրք քաղաքական գործիչների կողմից Ախուրյան գետի մոտ հայ-թուրքական սահմանը ապօրինի հատելու տեղեկությունը:
Սահմանապահ վարչությունում հայտնել են, որ թուրք քաղաքական գործիչների հայտարարություններում եւ թուրքական որոշ լրատվամիջոցների  հրապարակումներում առկա է հասկացությունների խեղաթյուրում: «Թեեւ «Հզոր Թուրքիա» կուսակցության գործիչները խոսում են հայ-թուրքական հարաբերությունների նորմալացման համատեքստում իրենց բարի մտադրությունների մասին, բայց ոտնահարում են իրենց իսկ երկրի օրենսդրությունը: Իսկ քրեական հանցագործություն կատարելով եւ պետական սահմանը խախտելով, բարի մտադրություններ իրականացնել հնարավոր չէ»,- ասել են մամուլի ծառայությունում:
Սահմանապահ ծառայությունից նշել են նաեւ, որ հետեւելով թուրքական մամուլի հրապարակումներին, հայ-թուրքական սահմանի այդ տեղանքում իրենք լրացուցիչ հետազոտություն են իրականացվել. «Այդ հետազոտության արդյունքները միանշանակ ցույց տվեցին, որ թուրքական լրատվամիջոցների ֆոտոսեսիան արվել է սահմանի թուրքական կողմում` Անիի ավերակների շրջանում»:
Հայաստանում ՌԴ ԱԴԾ սահմանապահ վարչությունը NEWS.am-ին է փոխանցել մի շարք լուսանկարներ, որոնք նպատակ ունեն ապացուցել, որ «Հզոր Թուրքիա» կուսակցության անդամների հայտարարությունները, թե իրենք հատել են պետական սահմանը, իրականությանը չեն համապատասխանում:
Առաջին երեք լուսանկարներում հստակ երեւում է, որ մետաղե ցանցը գտնվում է գետի այն կողմում, այսինքն Թուրքիայի տարածքում (այդ հատվածում պետական սահմանը հենց գետն է): Հենց այդ ցանցն էլ թուրք գործիչներն անցել են (լուսանկար 4): Ավելին, սահմանի այդ հատվածի լուսանկարներում երեւում են հին հայկական մայրաքաղաք Անիի ավերակները (ներկայումս գտնվում է Թուրքիայի տարածքում): Ավերակները մետաղական ցանցի հետին պլանում են, որն ամբողջությամբ գտնվում է թուրքական կողմում: Ինչ վերաբերում է թուրքական լրատվամիջոցներում տարածված լուսանկարներին (լուսանկար 5), որտեղ «Հզոր Թուրքիայի» ներկայացուցիչներն, իբր, անցել են գետը, ռուս սահմանապահները պնդում են, որ այդ հատվածում գետի խորությունը 1,5 մետրից ավելի է, ինչն ապացուցում է, որ ոչ ոք գետը չի լողացել, այն էլ կոստյումներով եւ լուսանկարն էլ արվել է Թուրքիայի կողմում:

Речь идет о заранее подготовленной пиар-акции турецкой стороны, преследующей весьма сомнительные цели. Об этом корреспонденту Новости Армении – NEWS.am заявили в пресс-службе Пограничного управления ФСБ России в Республике Армения в ответ на просьбу прокомментировать сообщения относительно незаконного перехода несколькими турецкими политиками государственной границы в районе реки Ахурян.
Как отметили в пресс-службе Погрануправления, в заявлениях турецких политиков и публикациях ряда СМИ Турции имеет место явная подмена понятий. «Хотя турецкие  политики из партии «Могучая Турция» говорят о своих добрых намерениях в контексте нормализации армяно-турецких отношений, они идут на полное попрание законодательства своей собственной страны. А реализовать добрые намерения, совершая уголовное преступление – нарушая государственную границу, невозможно», - сказали в пресс-службе.
В пресс-службе Погрануправления сообщили, что по следам публикаций в турецкой прессе было проведено дополнительное исследование местности на указанном участке армяно-турецкой государственной границы. «Его результаты однозначно продемонстрировали, что фотосессия турецких СМИ выполнена по турецкую сторону госграницы в районе развалин Ани», - подчеркнули в пресс-службе.
Пограничное управление Федеральной службы безопасности Российской Федерации в Республике Армения предоставило Новости Армении – NEWS.am  ряд фотографий, призванных доказать несостоятельность утверждений представителей партии «Могучая Турция» о совершенном ими переходе закрытой армяно-турецкой границы.
На первых трех фотографиях отчетливо видно, что сетка рабица находится по противоположную сторону реки, то есть на турецкой территории (армяно-
турецкая граница проходит по середине реки). Именно эту сетку рабица, как настаивают представители турецкой партии, они и пересекли (фотография 4). Также один из них (крайний с лева) опирается на столб у той же сетки. Более того, на фотографиях данного отрезка армяно-турецкой границы видны развалины древней армянской столицы Ани (ныне находящиеся на территории Турции). Развалины расположены на заднем плане все той же сетки рабица, полностью находящейся на турецкой территории. Что же касается распространенной турецкими СМИ фотографии (фотография 5), на которой представители «Могучей Турции» якобы перешли реку, то, как утверждают в Погрануправлении ФСБ России в Армении, на участке армяно-турецкой границы глубина воды составляет не менее полутора метров, что доказывает: никто реку не переплывал, да еще в костюмах, и снимок сделан на территории самой Турции.