Չեխ զբոսաշրջիկը Նոր Զելանդիայի լեռներում մեկ ամիս փրկարարների է սպասել, երբ նրա ամուսինը զառիթափից ընկել եւ զոհվել է, հայտնում է The Guardian-ը:
Հաղորդվում է, որ նորզելանդացի փրկարարները երկրում հանրահայտ Routeburn Track երթուղու 32-րդ կիլոմետրին կնոջը հայտնաբերել են լեռնային խրճիթում:
Կնոջ փոխանցմամբ՝ ամուսնու հետ արշավի էին ուղեւորվել հուլիսի 26-ին: Մեկ օր հետ ամուսինն ընկել է ուղղաբերձ լանջից: Կնոջը հաջողվել է նրա մոտ իջնել, սակայն նա ստացած վնասվածքներից մահացել է: Երեք օր հետո նրան հաջողվել է գտնել խրճիթը, որտեղ եւ գտնվել է ամբողջ ժամանակ:
Որոնողա-փրկարարական աշխատանքները սկսվել են, երբ զույգը մոտավոր ժամանակին չի հասել իր ճանապարհորդության վերջնակետին եւ ոչ մի ազդանշան չի հաղորդել: Չնայած ամբողջ ամսվա ընթացքում ձյան առատ տեղումներին, բժիշկները կնոջ առողջական վիճակը լավ են գնահատել:
«Սա արտասովոր դեպք է»,- ասել է ոստիկանության տեսուչ Օլավ Յենսենը: Տեղացի ուղեկցորդները եւս միջադեպն «անհավանական» են համարել, իսկ կնոջ վարկածը՝ կասկածելի: «Ինձ տարօրինակ է թվում, որ այդ ամբողջ ժամանակ ոչ ոք խրճիթ չի եկել, չնայած նաեւ բացառված չէ»,- ասել է տվյալ երթուղուն ծանոթ ուղեկցորդ Նոել Սաքսոնը:

Туристка из Чехии месяца ждала спасателей в горах Новой Зеландии после того, как ее супруг упал с обрыва и погиб, пишет Gazeta со ссылкой на  The Guardian.
Сообщается, что новозеландские спасатели обнаружили женщину в горной хижине на знаменитом в стране 32-километровом маршруте Routeburn Track.
По словам туристки, супруги отправились в поход 26 июля. Через день ее муж упал с крутого холма. Женщине удалось спуститься к нему, однако он скончался от полученных травм. Спустя три дня ей удалось найти укрепленную хижину, где она и находилась все это время.
Спасательно-поисковая операция началась после того, как пара в ориентировочное время не добралась до конечного пункта своего путешествия и не подала никаких сигналов, говорится в статье. Несмотря на обильные снегопады в течение месяца, врачи охарактеризовали состояние здоровья женщины как хорошее.
«Это весьма необычный случай», — сказал инспектор полиции Олаф Йенсен.
Местные проводники также называют инцидент «невероятным» и ставят под сомнение версию туристки.
«Мне кажется странным, что за все это время никто не пришел в хижину, но это не исключено», — заявил гид Ноель Саксон, знающий данный маршрут.