Բուլղարիայի Կյուստենդիլ քաղաքի մասնագետները վառելիքի նոր տեսակ են ստեղծել հակակարկտային հրթիռների համար: Դրա հիմքում կեռասի պտուղների վերամշակումից ստացված նյութն է, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը:
Դա այսօր հակակարկտային հրթիռների համար գործածվող պինդ վառելիքի էկոլոգիական փոխարինող կարող է լինել: Գլխավոր առավելությունը թունավոր քլորային արտանետումների բացակայությունն է: Բացի դրանից նոր վառելիքը շատ ավելի էժան է ու հեշտ է պահպանվում, հայտնել է Standart թերթին Քրիստոֆեր Սկանդալիեւը, «Զոդիակ» աէրոտիեզերկան տեխնոլոգիաների ակումբի ղեկավարներից մեկը, որտեղ էլ հենց ստեղծվել է այս վառելիքը: Նա ճշգրտել է, որ նոր վառելիքով աշխատող փորձարարական հակակարկտային հրթիռի փորձարկումները հաջող են անցել:
Վառելիք ստանալու համար գործածում են ցածրորակ պտուղներ՝ գերհասունացած, փտած, չորացած, որոնք առաջ պարզապես դեն էին նետում: Կեռասի առաջնային վերամշակումից հետո ստացվում է բիոզանգված, որը շաքարի մեծ պարունակություն ունի, որից էլ հետագայում ստանում են վառելիքը: Նման նյութի մի քանի գդալ բավական է, որպեսզի երկու կիլոգրամանոց հրթիռը ավելի քան 600 մետր բարձրություն հաղթահարի:
Կարկտի դեմ պայքարից բացի նման մինի հրթիռները կարող են ծառայել ամենատարբեր գիտական նպատակների համար, նշել են Կյուստենդիլի նորարարները:

Разработчики из города Кюстендил, черешневой столицы Болгарии, придумали новый вид топлива для противоградовых ракет. В его основе - продукт, полученный в результате переработки ягод черешни, передает ТАСС
Это экологичная замена используемому сегодня твердому топливу противоградовых ракет. Главное преимущество заключается в полном отсутствии токсичных хлорных выбросов. Кроме того, новое горючее гораздо дешевле и легко сохраняется,  сообщил газете Standart Христофор Скандалиев, один из руководителей клуба аэрокосмических технологий «Зодиак», где появилась эта инновация. Он уточнил, что испытания экспериментальной противоградовой ракеты, заряженной новым горючим, прошли успешно.
На топливо идут ягоды низкого качества - перезревшие, подгнившие, высохшие, которые раньше просто выбрасывали или оставляли на земле. После первичной переработки черешни получается биомасса с большим содержанием сахара, из которой в дальнейшем и получается горючий материал. Нескольких ложек такого вещества достаточно, чтобы запустить ракету массой в два килограмма на высоту более 600 метров.
Кроме борьбы с градом, подобные мини-ракеты могут служить для самых разных научных целей, отметили новаторы из Кюстендила.