Ղազախստանի մայրաքաղաք Աստանայում Ադրբեջանի պատվիրակությունը հերթական անգամ ապատեղեկատվություն է տարածել՝ հայտնվելով անհեթեթ վիճակում։
Ազգային Ժողովի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Զաքարյանը Facebook-ի իր էջում գրում է. «Այսօր Ղազախստանի մայրաքաղաք Աստանայում տեղի ունեցող՝ «Աշխարհն առանց միջուկային զենքի» խորագրով միջազգային կոնֆերանսում իմ ելույթից հետո Ադրբեջանցի պատգամավոր Սեյիդովը ( չնայած ելույթի համար նախապես չէր հայտավորվել) նիստը նախագահող Ղազախստանի արտգործնախարարի թույլտվությամբ, նիստի վերջում, լացակումած տոնով, կրկին թեմայից դուրս խոսեց հայկական ատոմակայանի մասին ու իբր թե իր անհանգստությունը հայտնեց սեյսմիկ վտանգի վերաբերյալ։ Եվ որպեսզի ծափահարություններ ստանա վերջում արտասանեց ըստ իրեն, իր գրած ոտանավորը՝ անվտանգության մասին։
Ոտանավորը, որը կրկին այլ թեմայից էր, վատը չէր եւ դահլիճը ծափահարեց։ Բնականաբար այդ ամենը նկարահանվում էր մեկ այլ ադրբեջանցու կողմից։ Հիմա վստահ եմ՝ լինելու է հետեւյալը. սեփական հայրենակիցների գլուխները լվանալու համար ադրբեջանական մամուլում կդրվի Սեյիդովի հակահայկական ելույթը ատոմակայանի մասին եւ անմիջապես հետո մոնտաժ կարվեն ոտանավորին ուղղված ծափահարություններն, իբր տեսեք թե ո՛նց են մեզ հետ համաձայն օտարերկրացիները։
Իսկ իմ հակիրճ պատասխանը, որ «... այն ինչ որ ասեց ադրբեջանցի պատգամավորը ամբողջովին կեղծիք եւ ստախոսություն է» նախադասությունը , ինչպես նաեւ նիստը վարող Ղազախստանի արտգործնախարարի հայտարարությունը թե հայկական կողմը հերքում է ադրբեջանցու ելույթում ասվածը՝ բնականաբար որեւէ կերպ տեղ չեն գտնի ադրբեջանական մամուլում։

The Azerbaijani delegation to Kazakhtan’s capital city Astana has once again disseminated misinformation, appearing in an absurd state.
Chairman of the Foreign Relations Committee of the Armenian National Assembly (NA), Atrak Zakaryan, wrote on his Facebook page: “After my speech at the international conference entitled “Nuclear-Weapon-Free World Today,” Azerbaijani MP Seyidov (although he hadn’t registered beforehand for his speech), upon the permission of the Kazakhstan FM, once against spoke off the topic - repressing his tears - about the Armenian nuclear plant, expressing his alleged concern about the seismic danger.
And to receive applauses at the end, he recited a poem about security written by himself.
The poem, which again concerned other topic, wasn’t bad and the audience applauded. Apparently, all this was being video recorded by another Azeri. Now I’m sure, the following will happen: in order to wash the brains of their own compatriots, the Azerbaijani media will publish Seyidov’s anti-Armenian speech about the nuclear plant and immediately afterwards the splicing of the applauses for the poem will follow, as if saying, look how the foreigners agreed with us.
And my brief response that “…everything told by the Azerbaijani MP is a complete lie and falsification”, and the announcement of the presiding Kazakhstan FM that the Armenian side refutes the content of the Azerbaijani’s speech, will in no way find their way to the Azerbaijani media.