Սեպտեմբերի 1-ին նախագահ Բակո Սահակյանի անունից տեղի է ունեցել տոնական ընդունելություն ՝ նվիրված Արցախի Հանրապետության  հռչակման 25-ամյակին։
Իր խոսքում Բակո Սահակյանը նշել է, որ Արցախի Հանրապետության  հռչակումը կարեւոր ու շրջադարձային իրադարձություն էր, որը նոր ու փառահեղ էջ բացեց մեր ժողովրդի պատմության մեջ:
«Արցախի Հանրապետության կայացումը ողջ հայ ժողովրդի ընդհանուր ձեռքբերումն է, նրա մեծագույն հաղթանակներից մեկը: Նրա անկախությունն ու անվտանգությունը բացառիկ արժեքներ են եւ ենթակա չեն շահարկումների ու սակարկության: Մեզ համար չկա վերադարձ անցյալին: Յուրաքանչյուր նման փորձ հղի է անկանխատեսելի հետեւանքներով եւ դատապարտված է ձախողման: Մենք նայում ենք միայն դեպի ապագան, որը մեր ժողովրդի եւ պետության համար անպայման լինելու է պայծառ ու լուսավոր»,- ընդգծել է Արցախի Հանրապետության նախագահն իր ելույթում:
Ընդունելությանը մասնակցում էին Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Սերժ Սարգսյանը, ԼՂՀ երկրորդ նախագահ Արկադի Ղուկասյանը, Հայ Առաքելական Եկեղեցու Արցախի թեմի առաջնորդ Պարգեւ արքեպիսկոպոս Մարտիրոսյանը, ԼՂՀ ԱԺ նախագահ Աշոտ Ղուլյանը, վարչապետ Արայիկ Հարությունյանը, Արցախի եւ Հայաստանի բարձրաստիճան պաշտոնյաներ, ներկայացուցիչներ Սփյուռքից, հյուրեր արտերկրից:

STEPANAKERT. - A festive reception on occasion of the 25th anniversary of the Nagorno-Karabakh Republic (NKR/Artsakh) independence took place on behalf of NKR President Bako Sahakyan on Thursday.
In his speech, President Sahakyan noted that the declaration of the Artsakh Republic’s independence was an important and groundbreaking event, which opened new and glorious pages in the history of Armenian people.
“The establishment of the Artsakh Republic was the common achievement of the Armenian people, one of its biggest victories. Its independence and security are absolute values, which are not subject to speculations and haggling. No return to past exists for us. Any such attempt is fraught with unprecedented consequences and is doomed to failure. We are looking only into the future, which will definitely be bright for our people and state,” Sahakyan stressed in his speech.
The reception was also attended by the Armenian President Serzh Sargsyan, NKR ex-president Arkadi Ghukasyan, leader of the Artsakh Diocese of the Armenian Apostolic Church Pargev Archbishop Martirosyan, NKR National Assembly Speaker Ashot Ghoulian, Prime Minister Arayik Harutyunyan, as well as high-ranking officials from Artsakh and Armenia, Diaspora representatives and foreign guests.