Կորսիկայի Բոնիֆաչո քաղաքում մանկապարտեզ գնացող մահմեդականուհիներին այլ ծնողները թույլ չեն տվել ներս մտնել: Ոստիկանությունը ստիպված է եղել միջամտել վեճին, հայտնում է BBC-ն:
Մահմեդական կանանց մանկապարտեզ մտնել թույլ չտված ծնողները վրդովված էին նրանից, որ իրենց երեխաներին թույլ չեն տալիս խաչ կրել, մինչդեռ հիջաբներով կանայք անխոչընդոտ մտնում են մանկապարտեզ:
Ֆրանսիական օրենքների համաձայն, դպրոցներում երեխաներին եւ ուսուցիչներին արգելված է կրոնական խորհրդանիշներ եւ հագուստ կրել, որոնք ի ցույց են դնում նրանց կրոնական պատկանելիությունը:  Սակայն այդ արգելքը չի տարածվում դպրոց եկող ծնողների վրա:
Հուլիսին Ֆրանսիայի մոտ 30 քաղաք եւ գյուղ   կանացի լողազգեստ` բուրկինի կրելու արգելք է մտցրել, ինչի հետեւանքով օգոստոսին այդ նույն Կորսիկայում բախումներ են սկսվել տեղի բնակիչների եւ էմիգրանտների միջեւ:

Five women wearing the Islamic headscarf have been prevented from entering a nursery school in Bonifacio, Corsica by other parents,  BBC reported.
The parents who blocked the women said they were unhappy because their children were reprimanded if staff saw their Christian crosses.
According to French law, staff and pupils at French schools are banned from wearing religious symbols, parents are not.
In July about 30 towns and villages imposed bans on women wearing full-body swimsuits known as “burkinis” because of which confrontation between local population and emigrants broke out in August.