ԱՄՆ նախագահի՝ Դեմոկրատական կուսակցության թեկնածու Հիլարի Քլինթոնի վատ ինքնազգացողությունը, որի պատճառով նա ստիպված էր լքել սեպտեմբերի 11-ի ահաբեկչության զոհերի հիշատակի միջոցառումը, կանդրադառնա նրա նախընտրական արշավի վրա, գրում է The Washington Post–ը։
Թերթը նշում է, որ այդ միջադեպը տեղի է ունեցել Քլինթոնի քարոզարշավի համար շատ անհարմար պահի, եւ նրա առողջության հարցը դարձրել է առաջիկա օրերի նախագահական ընտրարշավի հիմնական թեման։ Միջադեպից հետո նախկին պետքարտուղարն այլեւս չի կարող կատակով պատասխանել իր առողջության մասին հարցերին։
Թերթը նշում է, որ Քլինթոնի մամուլի ծառայությունը սխալ է թույլ տվել՝ հայտարարելով, թե նախագահի թեկնածուն իրեն վատ է զգացել շոգի պատճառով։ Բացի այդ, քաղաքական գործչին մշտապես ուղեկցող լրագրողներին թույլ չեն տվել հետեւել նրան։
Կիրակնօրյա միջադեպից հետո Քլինթոնի առողջության մասին նրա թիմի վստահեցումներն արդեն բավարար չեն լինի։ Առողջ դատող մարդիկ կարող են հարցեր տալ նրա առողջական վիճակի մասին, ասված է հոդվածում։
Ավելի վաղ Քլինթոնի անձնական բժիշկը նրա մոտ թոքաբորբ էր ախտորոշել այն բանից հետո, երբ Քլինթոնն անսպասելի լքել էր 2001–ի սեպտեմբերի 11-ի ահաբեկչության զոհերի հիշատակի միջոցառումը։

Недомогание кандидата в президенты США от Демократической партии Хиллари Клинтон, из-за которого ей пришлось покинуть церемонию памяти о жертвах терактов 11 сентября, отразится на ее предвыборной кампании, пишет  Gazeta со ссылкой на The Washington Post.
Как сообщается, инцидент с «перегревом» произошел в очень неудачное время для кампании Клинтон и сделал вопрос о ее здоровье основной темой президентской гонки ближайших дней. После данного случая экс-госсекретарь уже не сможет отшучиваться от вопросов о своем здоровье.
Издание отмечает, что пресс-служба Клинтон совершила ошибку, сделав заявление о том, что кандидат в президенты почувствовала себя плохо из-за жары, лишь спустя полтора часа после инцидента. Кроме того, журналистам, постоянно сопровождающим политика, не разрешили за ней проследовать.
В свете воскресного инцидента заверений команды Клинтон насчет ее здоровья уже недостаточно. Здравомыслящие люди могут и будут задавать вопросы о ее здоровье, говорится в статье.
Ранее сообщалось, что у Хиллари Клинтон диагностировали воспаление легких до посещения траурной церемонии в память о жертвах теракта 11 сентября.