Հայկական կողմը մի քանի անգամ, այդ թվում՝ ԱԳ նախարարի նամակով, Բարձր հանձնակատարի ուշադրությունն է հրավիրել Ադրբեջանի կողմից ապրիլին սանձազերծած ռազմական գործողությունների արդյունքում տեղ գտած մարդու իրավունքների եւ միջազգային հումանիտար իրավունքի կոպտագույն խախտումների վրա։ Այս մասին հայտարարել է ԱԳ նախարարության մամուլի քարտուղար Տիգրան Բալայանը՝ NEWS.am-ի խնդրանքով մեկնաբանելով նախօրեին Ժնեւում ՄԱԿ գերագույն հանձնակատարի ելույթը:
«
Սեպտեմբերի 13-ին մեկնարկած Մարդու իրավունքների խորհրդի 33-րդ նստաշրջանի բացմանը մարդու իրավունքներին առնչվող համաշխարհային զարգացումների շուրջ զեկույցով հանդես է եկել ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների Բարձր հանձնակատար Զեիդ Ռաադ ալ Հուսեյնը, ով իր զեկույցում անդրադարձ է կատարել նաեւ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությանը: Բարձր հանձնակատարը, մասնավորապես, անդրադարձել է ս.թ. ապրիլյան իրադարձություններին՝ նշելով, որ իր գրասենյակը հակամարտության իրավիճակում չի կարողացել մուտք ունենալ ԼՂ եւ ստուգել մարդու իրավունքների ոտնահարման դեպքերի մասին տեղեկատվությունը:
Հարկ է նշել, որ հայկական կողմը մի քանի անգամ, այդ թվում՝ ԱԳ նախարարի նամակով, Բարձր հանձնակատարի ուշադրությունն է հրավիրել Ադրբեջանի կողմից ապրիլին սանձազերծած ռազմական գործողությունների արդյունքում տեղ գտած մարդու իրավունքների եւ միջազգային հումանիտար իրավունքի կոպտագույն խախտումների վրա՝ կոչ անելով անաչառ գնահատականի արժանացնել զինվորական եւ քաղաքացիական անձանց նկատմամբ գործած անմարդկային դրսեւորումները:
Համոզված ենք, որ հասցեագրված համալիր գնահատականը հանդիսանալու է Ադրբեջանին նման գործողություններ ձեռնարկելուց զերծ պահող գործոններից մեկը:
Սեպտեմբերի 14-ին Բարձր հանձնակատարի զեկույցի շուրջ կայացած ընդհանուր քննարկումների ընթացքում Ժնեւում ՀՀ մշտական ներկայացուցչությունն իր ելույթում անդրադարձ է կատարել ԼՂ հակամարտության վերաբերյալ զեկույցում տեղ գտած դիտարկումներին՝ ափսոսանք հայտնելով, որ մինչ այժմ տեղի չի ունեցել ԲՀ գրասենյակի կողմից գնահատման առաքելություն Լեռնային Ղարաբաղ, եւ վերահաստատելով ՀՀ պատրաստակամությունը լիովին աջակցելու եւ նպաստելու Մարդու իրավունքների Բարձր հանձնակատարի գրասենյակի այցին ԼՂ: Սակայն այցի իրականացման համար անհրաժեշտ է հակամարտության մեջ ներգրավված բոլոր կողմերի համաձայնությունը, եւ ակնհայտ է, թե որն կողմն է առայսօր խոչընդոտում այդ գործընթացին»,- հայտարարել է Տիգրան Բալայանը:
Հիշեցնենք, որ նախօրեին ԼՂՀ նախագահի մամուլի քարտուղար Դավիթ Բաբայանը հայտարարել էր ՄԱԿ գերագույն հանձնակատարի գրասենյակի հետ համագործակցության հարցում ԼՂՀ իշխանությունների պատրաստակամության մասին:

Армянская сторона неоднократно обращала внимание Верховного комиссара ООН по правам человека на грубейшие нарушения Азербайджаном прав человека и международного гуманитарного права в ходе развязанных им же в апреле военных действий. Об этом заявил пресс-секретарь МИД Армении Тигран Балаян, комментируя по просьбе корреспондента Новости Армении – NEWS.am выступление Верховного комиссара ООН накануне в Женеве.
«На открытии стартовавшей 13 сентября в Женеве 33-й сессии по правам человека Верховный комиссар ООН Зейед Раад Аль Хусейн в своем выступлении  коснулся нагорно-карабахского конфликта.
Верховный комиссар, в частности, затронул события апреля текущего года, отметив, что его офис в период конфликта не имел возможность побывать в Нагорном Карабахе и на месте проверить сведения о нарушениях прав человека. Необходимо отметить, что армянская сторона неоднократно, в том числе в виде письма министра, обращала внимание Верховного комиссара ООН на грубейшие нарушения Азербайджаном прав человека и международного гуманитарного права в ходе развязанных им же в апреле военных действий, призвав дать объективную оценку бесчеловечным действиям в отношении гражданских и военных лиц.
Убеждены, что адресная объемная оценка станет одним из факторов, удерживающих Азербайджан от подобных действий.
В ходе общих дискуссий вокруг выступления Верховного комиссара, состоявшихся 14 сентября в Женеве, постоянное представительство Армении выразило сожаление в связи с тем, что до сих пор не состоялся визит оценочной миссии офиса Верховного комиссара в Нагорный Карабах, и подтвердило готовность властей Армении к полноценному содействию визиту.  Однако для осуществления визита необходимо согласие всех вовлеченных в конфликт сторон, и очевидно, какая сторона препятствует процессу», - заявил Тигран Балаян.
Напомним, что накануне пресс-секретарь президента Нагорно-Карабахской Республики Давид Бабаян заявил о готовности властей НКР к сотрудничеству с офисом Верховного комиссара ООН.