Շարունակելով Հայաստանի անկախության 25-ամյակին նվիրված զորահանդեսը՝ Երեւանի կենտրոնական հրապարակ են մտնում հետախույզները, որոնք կարող են ցանկացած ժամանակ, անկախ եղանակից, կատարել իրենց առջեւ դրված առաջադրանքները (ֆոտոռեպորտաժ
Հայկական բանակը տարեցտարի մեծացնում է հատուկ նշանակության ջոկատայինների քանակը։ Ստորաբաժանումները հագեցած են կապի ժամանակակից միջոցներով, արդիականացված թնդանոթներով, հակատանկային կառավարելի հրթիռներով, այլ ճշգրիտ սպառազինություններով։ Նրանք նաեւ հատուկ պատրաստություն են անցել։
«Կռունկ» գեղեցիկ անունը կրող Հայրենական արտադրության անօդաչու թռչող սարքերը իրենց տակտիկական տվյալներով չեն զիջում արտասահմանյան անալոգներին։
Ռադիէլեկտրոնային պայքարի մարտական կայաններ։ Նախատեսված են հակառակորդի ուժերի ապակազմակերպման համար։ Ծառայությունն իրականացնում են Հայաստանի եւ Լեռնային Ղարաբաղի սահմաններին։
Հրապարակում զրահամեքենաների հայտնվելով նշանավորվեց մոտոհրաձգային եւ զրահատանկային ստորաբաժանումների երթը, որոնք ԽՍՀՄ զրահատանկային զորքերի մարշալ Համազասպ Բաբաջանյանի գործի շարունակողներն են։ Զրահատեխնիկան տեղաշարժվում է հատուկ արդիականացված եւ կատարելագործված քարշակներով, ինչը բարձրացնում է դրանց շարժունակությունն եւ մանեւրելու հնարավորությունները, ինչպես նաեւ մարտի  մտնելու պատրաստականությունը։ Տ–72 տանկերի կողքին ներկայացված են զրահամեքենաներ, ինքնագնաց մեքենաներ, «Շտուրմ Ս» հակատանկային համալիրներ։
Հրթիռային զորքեր եւ հրետանի, որոնց կայացման գործընթացը տեղի էր ունենում 1990–ական թթ. մարտական գործողություններին զուգահեռ։ Հետախուզության եւ կրակի կառավարման ժամանակակից ավտոմատացված համալիրները նախատեսված են հակառակորդին հայտնաբերելու, տեխնիկայի եւ սպառազինությունների տեսակը որոշելու եւ հրետանու արդյունավետության ապահովման համար։
Հակատանկային ինքնագնաց կայաններ, թնդանոթներ, «Գրադ», «Թայֆուն», WM 80, «Սմերչ», «Կոնկուրս»  տեսակի համազարկային կրակի ռեակտիվ համակարգեր, «Տոչկա Ու», «Սքադ» տակտիկական հրթիռային համալիրներ։ Ցուցադրվել է նաեւ «Իսկանդեր» օպերատիվ–մարտավարական հրթիռային համալիր։
ՀՕՊ ուժերը ներկայացված են հայրենական ձեռնարկություններում արդիականացված «Օսա-ԱԿ(Մ)» համալիրներով,  «Ս 125», «Ստրելա 10», «Բուկ» զենիթահրթիռային արդիականացված համալիրներով, Ս-300 հրթիռային համալիրներով, որոնք հատուկ հարմարեցված են լեռնային տեղանքին։
Ավարտելով զորքերի շարանցումը՝ Հանրապետության հրապարակի երկնքով նորից անցան գրոհիչ օդանավերը՝ ներկելով երկինքը ազգային եռագույնի գույներով։

Продолжая военный парад к 25-летию независимости Армении, на центральную площадь Еревана вступили разведчики, способные в любое время и при любой погоде выполнить стоящие перед ними задачи (фоторепортаж).
Армянская армия из года в год увеличивает число бойцов специального назначения. Подразделения оснащены современными средствами связи, модернизированными пулеметами, комплексами ПТУР, средствами ночного видения, другим точным вооружением и прошли специальную подготовку.
Беспилотные летательные аппараты отечественного производства с красивым названием «Крунк» («Журавль»), по своим тактическим данным не уступают зарубежным аналогам.
Боевые станции радиоэлектронной борьбы. Предназначены для дезорганизации управления сил противника. Несут службу на рубежах Армении и Нагорного Карабаха.
Появление на площади бронемашин ознаменовало начало прохождения мотострелковых и бронетанковых подразделений, продолжателей дела маршала бронетанковых войск СССР Амазаспа Бабаджаняна. Бронетанковая техника перемещается на специально модернизированных и усовершенствованных тягачах, что повышает мобильность и маневренность, готовность с ходу вступить в бой. Наряду с танками T 72 представлены бронемашины, самоходки, противотанковые комплексы «Штурм С».
Ракетные войска и артиллерия, становление которых проходило параллельно боевым действиям в начале 90-х годов. Современные автоматизированные комплексы разведки и управления огнём артиллерии предназначены для обнаружения противника, определения типа техники и вооружения, обеспечивая эффективность артиллерии.
Противотанковые самоходные установки, пушки, реактивные системы залпового огня «Град», «Тайфун», WM 80, «Смерч», «Конкурс», тактический ракетный комплекс «Точка У», «Скад». Также был продемонстрирован оперативно-тактический ракетный комплекс «Искандер».
Силы ПВО представлены модернизированными на отечественных предприятиях комплексы «Оса-АК(М)», модернизированными зенитно-ракетными комплексами «С 125», «Стрела 10», модернизированными зенитно-ракетными комплексами «Бук», ракетными комплексами «С300», особо оснащенными с учетом горной местности.
Завершая прохождение войск, над площадью Республики вновь пролетели штурмовики, , расцветив небо в национальный триколор.