ԱՄՆ Թեքսաս նահանգից սենատոր Թեդ Քրուզը հայտարարել է, որ նոյեմբերին կայանալիք ընրություներում պատրաստվում է քվեարկել Հանրապետական կուսակցությունից ԱՄՆ նախագահի թեկնածու Դոնալդ Թրամփի օգտին: New York Times-ը հայտնել է, որ Քրուզն այդ մասին գրառում է կատարել Facebook-ի իր էջում. «Ամիսներ շարունակ մտածելուց եւ աղոթելուց հետո, հետեւելով խղճիս ձայնին՝ ես որոշել եմ, որ ընտրությունների օրը կքվեարկեմ հանրապետականների թեկնածու Դոնալդ Թրամփի օգտին»
Հանրապետական սենատորի հայտարարությունը շատերի համար էր անսպասելի, քանի որ Քրուզը եւ Թրամփը նախկինում բազմիցս են միմյանց կտրուկ քննադատել, որը, Թրամփի դեպքում, երբեմն նույնիսկ դուրս է եկել պարկեշտության սահմաններից:
Հիշեցնենք, որ Քրուզը հանրապետականներից առաջադրվող թեկնածուների պայքարում Թրամփի վերջին մրցակիցներից մեկն էր, որի ընթացքում շինարարական մագնատը նրան «ստախոս Թեդ» է անվանել:

Сенатор от штата Техас Тед Круз заявил, что собирается проголосовать за кандидата в президенты США от Республиканской партии Дональда Трампа на выборах в ноябре. Газета New York Times обращает внимание, что Круз написал на своей странице в сети Facebook: «После многих месяцев тщательных раздумий и молитв и, прислушавшись к моей совести, я решил, что в день выборов буду голосовать за кандидата от республиканцев Дональда Трампа».
Заявление сенатора-республиканца стало неожиданностью для многих, так как ранее Круз и Трамп неоднократно подвергали друг друга резкой критике, которая, в случае Трампа, даже несколько раз выходила за рамки приличий. Так, в ходе напряженной борьбы за номинацию от Республиканской партии Трамп допустил оскорбительные высказывания в адрес жены Круза, Хейди, и его отца, Рафаэля, передает Голос Америки
Напомним, что Круз был одним из последних соперников Трампа в борьбе за номинацию, в ходе которой строительный магнат окрестил его «лгунишкой Тедом».