Իսպանիայի թագավոր Խուան Կառլոս 1-ինը, որը գահակալել է 1975-ից մինչեւ 2014 թվականներին, «Մաքուր ձեռքեր» հասարակական կազմակերպությանը 2 մլն եվրո է առաջարկել արքայադուստր Քրիստինայի դեմ ֆինանսական մեքենայությունների գործով հայցը ետ վերցնելու համար:
El Mundo-ն հրապարակել է Մադրիդի սրճարաններից մեկում  «Մաքուր ձեռքեր»-ի ղեկավարի եւ փաստաբան Վիխինյա Լոպես-Նեգրետեի զրույցի ձայնագրությունը, որը տեղի է ունեցել 2015-ի դեկտեմբերի 10-ին՝ ֆինանսական մեքենայությունների գործով դատաքննության մեկնարկից մեկ ամիս առաջ:
Խուան Կառլոս 1-ինի շրջապատից նման առաջարկներ են եղել նաեւ այն բանից հետո, երբ «Մաքուր ձեռքեր»-ի ղեկավարը «կտրուկ մերժել է» փող վերցնել:
Ֆինանսական մեքենայությունների գործով դատաքննությունը սկսվել է հունվարի 11-ին եւ ավարտվել հունիսի 22-ին: Գործով ընդհանուր թվով 17 մարդ է անցնում:
Դատախազության տվյալներով՝ «Ինստիտուտ նոոս» հասարակական կազմակերպությունը, որի ղեկավարության մեջ է մտել արքայադուստր Ինյանկա Ուրդանգարինի ամուսինը եւ նրա խախկին գործընկեր Դիեգո Տորեսը, ընդամնեը քողարկում էր  Բալեարյան կղզիներում եւ Վալենսիայում բյուջեից խոշոր գումարներ ստանալու եւ հետագայում այն մի խումբ անձանց կողմից յուրացնելու համար
Քննիչների կարծիքով՝ ինստիտուտը խոշոր չափով մեծացրել է տեղական իշխանությունների հետ կնքված զանազան մարզական միջոցառումների վերաբերյալ պայմանագրերի արժեքը, որից հետո դրամական միջոցները փոխանցվել են կոմերցիոն ընկերություններին, այդ թվում՝ Aizoon ընկերությանը: Այս ճանապարհով յուրացվել է 6 մլ եվրո:
Պաշտպանական կողմը դատարանին խնդրել է Քրիստինայի նկատմամբ կիրառել «Բոտինի դոկտրինը», որի համաձայն կասկածյալին չեն կարող պատասխանատվության ենթարկել, եթե դատախազությունը մեղադրանք չի ներկայացրել: Դատախազը ելույթ է ունեցել գործի կասեցման օգտին, քանի որ մեղադրող կողմի՝ «Մաքուր ձեռքեր» հասարակական կազմակերպության հիմնական փաստարկն այն էր, որ Քրիստինան կարող էր իմանալ ամուսնու ապօրինի գործունեության մասին: Մինչդեռ, արքայադստեր մեղավորության ուղղակի ապացույցներ չկան:
Չնայած դատախազի միջնորդությանը, դատարանը որոշել է քննել կազմակերպության հայտարարությունը, որը կարծում է, որ արքայադուստրը մասնակցել է ամուսնու ֆինանսական մեքենայություններին եւ պետք է 8 տարվա ազատազրկման դատապարտվի: Ակնկալվում է, որ դատավճիռը կընդունվի հոկտեմբերին:
Նախկինում Confidential թերթը հայտնել է, որ «Մաքուր ձեռքեր»-ն իր ղեկավարի գիտությամբ 20 մլն եվրո է շորթել արքայադստեր դեմ հայց չներկայացնելու դիմաց: Եթե կազմակերպությունը մեղադրանք չառաջադրեր, ապա արքայադուստրը ավտոմատ վկայի կարգավիճակ կստանար:
Ապրիլի 15-ին կազմակերպության ղեկավար Միգել Բերնադը ձերբակալվել է շորթման կասկածանքով: Ներկայումս գործը քննում է ազգային ոստիկանության տնտեսական եւ հարկային հանցագործությունների դեմ պայքարի ստորաբաժանումը:

Король Испании Хуан Карлос I, находившийся на престоле с 1975 по 2014 год, предлагал общественной организации «Чистые руки» €2 млн в обмен на отзыв иска против его дочери, инфанты Кристины по делу о финансовых махинациях. Об этом заявил генеральный секретарь данной НКО Мигель Бернад, передает ТАСС
Газета El Mundo распространила аудиозапись разговора главы «Чистых рук» с адвокатом Вирхинией Лопес- Негрете в одном из кафе в центре Мадрида. Беседа состоялась 10 декабря 2015 года, за месяц до начала суда по делу о финансовых махинациях. «Предложение короля - €2 млн наличными, чтобы не осталось никаких следов, и другие расходы отдельно, около $300-400 тыс.», - утверждал Бернад.
По словам генсека организации, предложение поступило от окружения Хуана Карлоса I. После того как адвокат выслушала главу «Чистых рук», она «категорически отказалась» принять деньги.
Слушания по делу о финансовых махинациях начались 11 января и завершились 22 июня. Всего по делу проходят 17 человек.
По информации прокуратуры, общественная организация "Институт ноос", в руководство которой входили супруг инфанты Иньяки Урдангарин и его бывший деловой партнер Диего Торрес, являлась всего лишь прикрытием для получения крупных сумм из бюджетов Балеарских островов и Валенсии и их дальнейшего присвоения группой лиц.
Институт, по мнению следствия, сильно завышал стоимость договоров с местными властями на проведение различных спортивных мероприятий, а затем направлял полученные средства в коммерческие фирмы, включая компанию Aizoon. Считается, что таким образом было присвоено свыше €6 млн.
Защита просила суд применить в отношении Кристины «доктрину Ботина», согласно которой подозреваемого не могут привлечь к ответственности, если прокуратура не предъявляет обвинение. Прокурор выступил за приостановку дела в отношении сестры короля, поскольку основным аргументом стороны обвинения - общественной организации «Чистые руки» - являлось то, что Кристина якобы могла знать о незаконных действиях супруга.
При этом прямых доказательств вины инфанты нет. Несмотря на ходатайство прокурора, судья решил рассмотреть заявление НКО «Чистые руки», которая считает, что инфанта была соучастником финансовых махинаций мужа и должна быть приговорена к 8 годам тюрьмы. Ожидается, что вердикт будет вынесен в октябре.
Ранее газета Confidential сообщала, что «Чистые руки» вымогала в 2015 году с согласия Бернада €20 млн в обмен на то, чтобы не подавать иск против инфанты. Если бы организация решила не выдвигать обвинения, Кристина автоматически получила бы статус свидетеля.
15 апреля Бернад был задержан по подозрению в вымогательстве. В настоящий момент дело расследует подразделение национальной полиции по борьбе с экономическими и налоговыми преступлениями.