2016 թվականի տվյալներով՝ Հայաստանի պետական պարտքը կարող է հասնել ՀՆԱ 54,4 տոկոսին: Այս մասին սեպտեմբերի 29-ին կառավարության նիստում հայտարարել է ֆինանսների նախարար Վարդան Արամյանը: Երկու տարի առաջ այդ ցուցանիշը կազմում էր ընդամենը 43,7 տոկոս, հավելել է նա:
Կառավարության նիստից հետո լրագրողների հետ զրույցում նախարարը նշել է. «Չպետք է մոռանալ, որ պարտքով գումարները վերջին տարիներին օգտագործել ենք արտաքին ցնցումներից տնտեսությանն աջակցելու համար»:
Հիշեցնենք, որ գործող օրենսդրությամբ կառավարության պետական պարտքը չպետք է գերազանցի ՀՆԱ 60 տոկոսը (Կենտրոնական բանկի պարտքը սահմանափակված չէ):

По итогам 2016 года госдолг Армении может достичь 54,4% ВВП. Об этом заявил на заседании Правительства Армении 29 сентября министр финансов Вардан Арамян. Два года назад этот показатель составлял только 43,7%, добавил он.
В беседе с журналистами после заседания министр отметил: «Не нужно забывать, что заёмные средства в последние годы мы использовали для того, чтобы поддерживать экономику перед лицом внешних шоков».
Напомним, что по действующему законодательству, госдолг Правительства не должен превышать 60% ВВП (на долг Центробанка ограничения нет).