Հայաստանի եւ ԱՄՆ-ի գործընկերային համագործակցությունը նոր խթան է ստացել: Հոկտեմբերի 20-ին ԱԺ-ում այդ մասին հայտարարեց Հայաստանի արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը: Նրա խոսքով, այդ ամենի ապացույցը, երկու պետությունների նախագահների հանդիպումն էր, պետքարտուղար Հիլարի Քլինթոնի այցելությունը Հայաստան, բազմաթիվ պատվիրակությունների այցելությունները, ինչպես նաեւ համատեղ ծրագրերը:
Նախարարի խոսքով, որակյալ նոր մակարդակի է բարձրացել նաեւ Հայաստանի եւ Եվրամիության համագործակցությունը, ինչի ապացույցը ԵՄ-ի երկրների միջեւ վիզային ռեժիմի պարզեցման հեռանկարներն են, ազատ առեւտրային գոտի ստեղծելը, Հայաստանի ասոցացված անդամակցման ծրագիրը, տարբեր ոլորտներում բազմաթիվ այլ ծրագրերի իրագործումը: Ըստ նրա, Հայաստանի նախագահն այցելել է 19 եվրոպական երկրներ, եվրոպական երկրների ղեկավարներից շատերը համապատասխան այցով եղել են Հայաստանում: «Եղել են նաեւ բազմաթիվ այլ պատվիրակությունների եւ բարձրաստիճան պաշտոնյանների այցելություններ»,-նշեց Նալբանդյանը:
Ընդհանուր առմամբ, նրա խոսքով, Հայաստանի արտաքին քաղաքականությունը շատ ակտիվացել է,  կապեր են հաստատվել այն պետություններ հետ, որոնց հետ մինչեւ այս հարարբերություններ չկար, կատարելագործվել է միջազգային պայմանագրային-իրավական բազան: Բացի այդ, նախարարը նշեց, որ բացվել է Հայաստանի 5 նոր դեսպանություններ` Իսպանիայում, Ուզբեկստանում, Քուվեյթում, Բրազիլիայում եւ Ճապոնիայում: Եվս երկու նոր դեսպանություններ նոյեմբերին եւ դեկտեմբերին կբացվեն Չեխիայում եւ Նիդեռլանդներում: Բացի այդ Հայաստանը 86 միջազգային կազմակերպությունների անդամ է:

Процесс дружественного партнерства Армении с США получил новый импульс. Об этом в Национальном собрании Армении заявил 20 октября глава МИД страны Эдвард Налбандян. Свидетельством тому, по его словам, встреча президентов двух стран, визит госсекретаря США Хилари Клинтон в Армению, визиты многочисленных делегаций, а также множество совместных проектов.
На качественно новый уровень, по словам армянского министра, поднялось и сотрудничество Армения-Евросоюз, свидетельством чему является перспектива упрощения визового режима со странами ЕС, создание свободной торговой зоны, программа по ассоциативному членству Армении, осуществление различных проектов в самых разных сферах. По его словам, президент Армении посетил 19 европейских стран, главы многих стран Европы с ответным визитом побывали в Армении. «Не говоря уже о визитах различных делегаций и высокопоставленных лиц»,- отметил Налбандян.
В целом, по его словам, внешняя политика Армении очень активизировалась – налажены связи с теми странами, с которыми до сих пор не было отношений, усовершенствована международная договорно-правовая база. Кроме того, отметил министр, уже открыты пять новых посольств – в Испании, Узбекистане, Кувейте, Бразилии, Японии. Еще два новых посольства – в Чехии и Нидерландах будут открыты в ноябре, декабре текущего года. Кроме того, Армения является членов в 86 международных организациях.