Պենտագոնում մտավախություններ ունեն, որ ԻՊ զինյալները Իրաքի Մոսուլ քաղաքում կարող են տեղի քաղաքացիական բնակչությանն օգտագործել որպես «կենդանի վահան»։ ԱՄՆ ՊՆ ներկայացուցիչ Ջեֆ Դեւիսը հայտնել է, որ իրաքյան բանակի ու միջազգային կոալիցիայի ռազմական գործողությունից մի քանի շաբաթ առաջ ԻՊ-ն թույլ չի տվել, որ բնակիչները հեռանան Մոսուլից։ Քաղաքում հիմա մոտ 1․5 մլն մարդ կա, հայտնում է DW–ն։
Դեւիսի խոսքով, մարդկանց քաղաքում պահում են նրանց կամքին հակառակ, ու ամենայն հավանականությամբ օգտագործում են որպես «կենդանի վահան»։ Նա նաեւ նշել է, որ հիմա էլ ոչ մի տեղեկություն չկա այն մասին, որ բնակիչները հեռանում են Մոսուլից կամ փորձում են փախչել։
Ամերիկացի զինվորականները նաեւ կասկածում են, որ ԻՊ զինյալները քիմիական զենք են գործածում։ ԱՄՆ բանակի ներկայացուցչի խոսքով, զինվորականները Մոսուլի շրջակայքում հավաքում են ԻՊ գործածած լիցքերի բեկորները՝ թունավոր քիմիական տարրերի հետքեր որոնելու նպատակով։ Հոկտեմբերի 5-ին հավաքված բեկորները հաստատել է ծծմբային իպրիտի հետքերի առկայությունը։ Այն ժամանակ ԻՊ-ն այդ լիցքերն օգտագործել էր իրաքյան բանակի դեմ, այլ ոչ թե ամերիկացի զինվորների կամ միջազգային կոալիցիայի ներկայացուցիչների։ Ընդ որում Պենտագոնի ներկայացուցիչները կասկածում են, որ ԻՊ-ն մահացու ազդեցության քիմիական զենք ստեղծելու տեխնիկական հնարավորություններ ունի։

В Пентагоне опасаются, что боевики «Исламского государства» в иракском городе Мосул могут использовать местное гражданское население в качестве «живого щита». Как заметил представитель министерства обороны США Джефф Дэвис, ИГ в течение нескольких недель перед началом военной операции иракской армии и международной коалиции не давало жителям покинуть Мосул. В городе, по оценкам, находятся около 1,5 миллиона человек, передает DW
По словам Дэвиса, людей удерживают в городе против их воли и, скорее всего, используют в качестве «живого щита». Он также отметил, что после начала операции по освобождению города от ИГ ничего не изменилось: нет сведений о том, что жители покидают Мосул или пытаются бежать.
Американские военные также подозревают боевиков ИГ в использовании химического оружия. По словам представителя армии США, военные собирают в окрестностях Мосула осколки снарядов, использованных ИГ, для поиска следов отравляющих химических элементов. Анализ осколков, собранных 5 октября, подтвердил наличие на них следов сернистого иприта, утверждает Дэвис. Тогда ИГ использовало эти снаряды против иракской армии, а не американских солдат или представителей международной коалиции. При этом представители Пентагона сомневаются в технических способностях ИГ создать химическое оружие смертельного действия.