Գերմանիայում առաջին անգամ են դատում անչափահաս աղջկա, որին մեղադրում են ԻՊ ահաբեկչական խմբավորման առաջադրանքով ու նրա անունից սպանության մահափորձ կատարելու մեջ։ Ցեպլե քաղաքում Գերագույն հողային դատարանում սկսվել է ծագումով մարոկացի՝ Գերմանիայի քաղաքացի Սաֆրիա Ս․-ի դատավարությունը, որը Հանովերում դանակով հարձակվել էր ոստիկանի վրա։
Դատավարությունը փակ է ընթանում։ Կասկածյալին առաջադրել են մեղադրանք մահափորձի, ծանր մարմնական վնասվածքներ հասցնելու ու օտարերկրյա ահաբեկչական կազմակերպությանն աջակցելու մեջ, նշում է DW–ը։ Ամբաստանյալի փաստաբանը կասկածի տակ է դրել ԻՊ հետ իր պաշտպանյալի կապերի փաստը։
Մեղադրանքի վարկածով 2016-ի հունվարին Սոֆիա Ս․ անունով աշակերտուհին, որն այդ ժամանակ 15 տարեկան էր, Ստամբուլ էր այցելել՝ հետագայում Սիրիայում ԻՊ-ին միանալու մտադրությամբ։ Թուրքիայում նա կապ էր հաստատվել ահաբեկիչների խմբի հետ, որոնք նրան հրամայել են «նահատակ դառնալ», կազմակերպելով հարձակում Գերմանիայում։ Վերադառնալով Գերմանիա, նա դանակով հարձակվել է ոստիկանության աշխատակցի վրա Հանովերի կայարանում։ Հարձակման հետեւանքով ոստիկանը ծանր վիրավորում էր ստացել։

В Германии впервые проходит суд над несовершеннолетней девушкой, которая обвиняется в том, что по заданию и от имени террористической группировки «Исламское государство» (ИГ) совершила покушение на убийство. В Высшем земельном суде в городе Целле начался процесс над немкой марокканского происхождения Сафией С., напавшей с ножом на полицейского в Ганновере.
Судебное заседание проходит в закрытом режиме. Подозреваемой предъявлены обвинения в покушении на убийство, нанесении тяжких телесных повреждений и поддержке иностранной террористической организации, отмечает DW. Адвокат подсудимой поставил под сомнение факт ее связей с ИГ.
По версии обвинения, в январе 2016 года школьница Сафия С., которой на момент совершения преступления было 15 лет, побывала в Стамбуле с намерением впоследствии присоединиться к ИГ в Сирии. В Турции она вступила в контакт с группой террористов, которые приказали ей "стать мученицей", организовав атаку в Германии. Вернувшись в ФРГ, она напала с ножом на сотрудника полиции на вокзале в Ганновере. В результате полицейский получил тяжелые ранения.