Սառը պատերազմի ժամանակ ամերիկացիները մի քանի արկտիկական ռազմակայան են կառուցել։ Հալչող սառույցները հիմա բացահայտում են վտանգավոր ժառանգությունը, որն իրենցից հետո թողել են ամերիկացիները, գրում է Tagesspiegel–ը։
«Արկտիկայում «Սառցե որդ» կոչվող ամերիկյան նախագիծը ուղղված էր ռուսների դեմ՝ 1960-ականներին ԱՄՆ զինվորականները հոլանդական սառույցներում թունելների խոշոր համակարգ էին կառուցել, որպեսզի այնտեղ թաքցնեն Camp Century ռազմակայանը։ Ըստ նախագծի՝ միջուկային մարտագլխիկներով 600 հրթիռները, որոնք թաքնված էին ձյան ու սառւոյցի 8 մետրանոց շերտի տակ, պետք է զսպեին Խորհրդային միությունը։ Գերտերությունները Արկտիկայից բացի այլեւս ոչ մի տեղ այդքան չեն մոտեցել իրար»,- ասված է հոդվածում։
Սակայն շուտով գիտնականները պարզել են, որ սառցե զանգվածները ավելի արագ են շարժվում, քան ենթադրվում էր, ու թունելը կարող է փլվել։ Եվ հետո տեխնիկական առաջընթացն էլ տեղում կանգնած չէր՝ հրթիռները հիմա ունակ են ավելի հեռու տարածություններ թռնել։ Camp Century-ի անհրաժեշտությունը վերացել է, ու ամերիկացիները 1967-ին լքել են իրենց ակտիկյան ռազմակայանը՝ հույս ունենալով, որ հավերժ սառույցները կփակեն իրենց թողած ժառանգությունը։ «Ինչպես իր հետազոտության մեջ գրում է կանադացի գիտնական Ուիլյամ Կոլգանը, 2090-ից հետո Արկտիկայի հալչող սառույցները այլեւս չեն ծածկվի թարմ ձյան շերտով։ Գլոբալ տաքացման արդյունքում Արկտիկայում ջերմաստիճանն ավելի արագ է աճում, քան մոլորակի մյուս վայրերում»,- հայտնում է հրապարակման հեղինակ Ենս Թարթլերը։
Կոլգանի խոսքով, մեկնելով ռազմակայանից, որի տարածքը հավասար է 80 ֆուտբոլի դաշտերի, ամերիկացիները պարզապես իրենց հետեւից փակել են դռները, իրենց հետ տանելով թերեւս միայն մինի- ԱԷԿ-երը։ Նրանցից հետո մնացել է ռեակտորը սառեցնող հեղուկը՝ ցածր ռադիոակտիվությամբ, մոտ 200 հազար լիտր դիզելային վառելիք՝ մասամբ փլված տանկերներում ու մեծ քանակության PCB թունավոր նյութեր։ «Այդ բազմաքլորացված բիֆենիլները կարող են ուռուցքաբանական հիվանդություններ առաջացնել, ունակ են կուտակվել ձկան մեջ»,- հավելում է հեղինակը։
Քոլգանի խոսքով թունավոր թափոնները, որոնք մնացել են ամերիկյան զինվորականների հեռանալուց հետո, կարող են հայտնվել տեղի էկոհամակարգում ու հայտնվել այլ երկրներում՝ Համաշխարհային օվկիանոսի ջրերով։
Խնդիիրն այն է, որ Camp Century –ը միակ լքված ռազմակայանը չէ Արկտիկայում։ Միայն Գրենլանդիայում դրանց թիվը հասնում է 20-ի, նման ռազմակայաններ կան նաեւ ՌԴ տարածքում։
Նորվեգացի միջուկային փորրձագետ Նիլս Բյոմերի խոսքով, Արկտիկայում լքված ռուսական ռազմակայաններում ամեն ամառ ձեռնարկվում են վտանգավոր ժառանգությունը ուտիլիզացնելու փորձեր, որոնք Մոսկվայի կողմից են ֆինանսավորվում։ «Սակայն դա լքված թափոնների ամբողջ խնդրի միայն փոքր մասն է»,- արձանագրում է փորձագետը։ Շատ ռազմակայաններում իսկական միջուկային ռեակտորներ չեն եղել, բայց այնտեղ եղել են ջերմության գեներատորներ, որոնք օգտագործել են ռադիոակտիվ նյութեր։

Во времена холодной войны американцы построили несколько арктических военных баз. Тающие льды обнажают теперь опасное наследие, оставленное после себя военными, пишет Tagesspiegel.
«Американский проект в Арктике под названием "Ледяной червь" был направлен против русских: в 1960-е годы военные США выстроили в гренландских льдах масштабную систему тоннелей, чтобы спрятать там военную базу Camp Century. Согласно проекту, 600 ракет с ядерными боеголовками, укрытые под 8-метровым слоем снега и льда, должны были сдерживать Советский Союз. Так близко, как в Арктике, супердержавы не подбирались друг к другу больше нигде», - говорится в статье, перевод которой приводит Inopressa
Однако вскоре ученые выяснили, что ледяные массы двигаются быстрее, чем предполагалось, и тоннелю грозит обрушение. Да и технический прогресс не стоял на месте: ракеты получили способность летать на более дальние расстояния. Необходимость в Camp Century пропала, и американцы в 1967 году покинули свою арктическую базу в надежде на то, что вечные льды закроют оставленное ими навечно. «Как пишет в своем исследовании канадский ученый Уильям Колган, не позднее 2090 года тающие льды Арктики больше не будут покрываться свежим снегом. В результате глобального потепления температура в Арктике растет быстрее, чем в других местах на планете», - сообщает автор публикации Йенс Тартлер.
По словам Колгана, уезжая с базы, чья территория равна 80 футбольным полям, американцы просто закрыли за собой двери, прихватив разве что мини-АЭС. После них осталась охлаждавшая реактор жидкость с низкой радиоактивностью, порядка 200 тыс. литров дизельного топлива в частично разрушенных танкерах и большое количество ядовитых токсинов PCB. «Эти полихлорированные бифенилы могут вызывать онкологические заболевания, способны накапливаться в рыбе», - добавляет автор.
По словам Колгана, ядовитые отходы, оставшиеся после ухода американских военных, могут попасть в местную экосистему и оказаться в других странах через воды Мирового океана.
Проблема в том, что Camp Century - не единственная оставленная военная база в Арктике. В одной только Гренландии их насчитывается 20, есть они и на российской территории.
По словам норвежского эксперта-ядерщика Нильса Бёмера, каждое лето на оставленных российских базах в зоне вечной мерзлоты предпринимаются попытки утилизировать опасное наследие, эти мероприятия даже финансируются Москвой. «Однако это лишь малая часть всей проблемы с оставленными отходами», - констатирует эксперт. На многих базах не было настоящих ядерных реакторов, но там присутствовали генераторы тепла, которые использовали радиоактивные вещества.