Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ընդունել է Հայաստանում եւ Արցախում հոկտեմբերի 20-24-ը անցկացված՝ «Հայոց պետականությունը՝ միասնության առանցք» խորագրով Լրագրողների համահայկական 8-րդ համաժողովի ներկայացուցիչներին: Համաժողովին մասնակցել են, ընդհանուր առմամբ, աշխարհի 31 երկրից շուրջ 140 խմբագիր եւ լրագրող:
Հանրապետության Նախագահը ողջունել է մայր հայրենիքում արդեն 8-րդ անգամ անցկացվող համաժողովը, որը նվիրված է հայկական երկու հանրապետությունների 25-րդ տարեդարձներին:
«Դուք մեծ ուժ եք, դուք ձեր գործունեությամբ մեզ վստահություն եւ եռանդ եք տալիս, որպեսզի մենք կարողանանք ուժերի առավելագույն գործադրմամբ կատարել մեր պարտականությունները: Մենք մեր նախորդ հանդիպումներից մեկի ժամանակ խոսել ենք այն մասին, որ մեր տեսակետից պետք է առանձնացնել երկու կարեւոր հանգամանք. առաջին հանգամանքը այն լրատվամիջոցների եւ լրագրողների աշխատանքն է, որն ուղղված է բուն հայկական համայնքին, այսինքն՝ հայապահպանությանն ուղղված աշխատանքը, եւ երկրորդ՝ տարբեր երկրներում աշխատող ազգությամբ կամ արմատներով հայ լրագրողներին համախմբելն է: Ե՛վ առաջին, եւ՛ երկրորդ պարագայում չափազանց կարեւոր է, որպեսզի այս արագ փոփոխվող աշխարհում մենք կարողանանք գտնել աշխատանքի ճիշտ ձեւերը, կարողանանք պահպանել հետաքրքրությունն այն նյութերի նկատմամբ, որոնց վրա մենք աշխատում ենք, հրապարակում ենք եւ ցանկանում ենք դրանով ազդեցություն ունենալ այս կամ այն հարցի վրա: Երկու պարագայում էլ, կարծում եմ, չափազանց կարեւոր է միշտ հավատարիմ լինել լրագրողական բարեխղճությանը: Շատ կարեւոր է նաեւ, որպեսզի մենք մեր ջանքերը կարողանանք համատեղել, գտնել այն էական խնդիրները, որոնց լուծման վրա պետք է ծախսենք մեր հիմնական էներգիան եւ մեր կարողությունները»,-ասել է Նախագահ Սերժ Սարգսյանը:
Նշելով, որ լրագրության մեջ երբեք հնարավոր չէ հաջողության հասնել փոքր ստերն ավելի մեծ ստով հերքելու կամ անօրինականությամբ օրինականություն հաստատելու փորձերով, Հանրապետության Նախագահն ընդգծել է, որ որքան սուր լինի գրիչը ճշմարտությունը ներկայացնելիս, այնքան այն օգտակար կլինի եւ չի վնասի, իսկ նույն այդ գրիչը, լրագրողական կարողությունները, լրատվամիջոցների ազդեցությունն անզգույշ օգտագործելու դեպքում կարող է մեծ խնդիրներ առաջացնել:
Ողջույնի խոսքից հետո, Նախագահն առաջարկել է հանդիպումն անցկացնել հարցուպատասխանի ձեւաչափով, որպեսզի հնարավորություն ունենա պատասխանել լրագրողներին հետաքրքրող բոլոր հարցերին:
Լրագրողներին եւ լրատվամիջոցների ղեկավարներին հետաքրքրել են ԼՂ հիմնախնդրի բանակցային գործընթացում հայկական կողմի մոտեցումներն ու դիրքորոշումը, ՀՀ նոր Սահմանադրությամբ Հայաստանում իրականացվելիք բարեփոխումները, Հայաստան-սփյուռք կապերի ամրապնդման եւ առկա ներուժի, այդ թվում՝ լրագրողական համայնքի ներուժի լիարժեք օգտագործման հնարավորությունները, Հայաստանի տնտեսության մեջ օտարերկրյա ներդրումների ներգրավման ուղղությամբ իրականցվող պետական քաղաքականությունը եւ մի շարք այլ հարցեր:

YEREVAN. - President of Armenia Serzh Sargsyan on Monday received the representatives of the 8th Pan-Armenian Conference of Journalists entitled ‘Armenian Statehood: Axis of Unity,’held in Armenia and Artsakh from October 20 to 24.
The conference was attended by overall 140 editors and journalists from 31 countries.
The President welcomed the conference, which was held in homeland for already the 8th time, being dedicated to the 25th anniversaries of two Armenian republics.
“You are a great power: through your activity you give us confidence and vigor so that we are able to carry out our obligations through exerting maximal efforts.  During one of our previous meetings we singled out two important factors. The first one is the work of media outlets and journalists, which is directly aimed at the Armenian community, namely the work aimed at the preservation of Armenian identity, while the second one refers to uniting the journalists - Armenian by nationality or descent - who work abroad. In both cases it is utterly important that we find the proper ways of working in this fast changing world and be able to preserve the interest towards the materials, which we work on, publish, wishing to thereby influence a certain question. In both cases, I think, it is utterly important to remain committed to the journalistic ethics.  It is also very important for us to be able to combine our efforts and identify the significant issues on which we should spend most of our energy and capacities,” Sargsyan said.
Noting that in journalism it is never possible to achieve success through attempting to deny small lies by bigger ones or confirming legality by illegality, the President stressed that the sharper a pen is when presenting the truth, more useful and harmless it will be. He also added that the negligent use of the same pen by media outlets can bring about great problems.
After the opening speech, the President proposed to hold the meeting in the format of questions and answers so that he is able to respond to all the question of interest to journalists.
The journalists and heads of media outlets inquired about the position of the Armenian side on the Karabakh conflict negotiation process, the reforms to be implemented in Armenia, enhancement of Armenia-Diaspora ties and existing potential, including opportunities for the fully-fledged use of the journalistic community’s potential, as well as the state policy conducted in regard to attracting foreign investments and a number of other issues.