Բուենոս Այրեսի «Կոլիզեո» թատրոնում հոկտեմբերի 21-ին մեկնարկել է «Երեկոն Ջոն Մալկովիչի հետ» ներկայացումը, որին մասնակցում էին  աշխարհահռչակ օսկարակիր դերասան Ջոն Մալկովիչը ինչպես նաեւ Բուենոս Այրեսի սիմֆոնիկ նվագախումբը՝  մաեստրո Սերգեյ Սմբատյանի ղեկավարությամբ:
Միջոցառմանը Վոլֆգանգ Ամադեուս Մոցարտի, Ջոն Թավեների եւ Ալֆրեդ Շնիտկեի երաժշտության ներքո ընթերցվեցին արգենտինացի գրող Էռնեստո Սաբատոյի  ստեղծագործությունները:
Մաեստրո Սերգեյ Սմբատյանի Արգենտինա այցելության կապակցությամբ ընդունելություն կազմակերպվեց Արգենտինայում Հայաստանի Հանրապետության դեսպանության կողմից, որին մասնակցեցին նաեւ Ջոն Մալկովիչը, նվագախմբի մենակատարներ Անաստասիա Տերենկովան եւ Նինա Կոտովան:
Մի շարք ընդունելություններ կազմակերպվեցին նաեւ արգենտինահայ համայնքային կազմակերպությունների կողմից, մասնավորապես, խմբավարը հյուրընկալվեց Բուենոս Այրեսի Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ եկեղեցում, որտեղ հանդիպում ունեցավ արգենտինահայ համայնքային կառույցների ներկայացուցիչների հետ, իսկ արդեն հոկտեմբերի 22-ին մասնակցեց Բուենոս Այրեսի քաղաքապետարանի եւ արգենտինահայ համայնքային կազմակերպությունների կողմից անցկացվող «Բուենոս Այրեսը տոնում է Հայաստան» խորագիրը կրող միջոցառմանը:
Այնուհետեւ «Country Club Armenia» հայկական ավանում  մաեստրոն հանդիպում ունեցավ արգենտինահայ համայնքի ներկայացուցիչների, Բուենոս Այրեսի EMBA երաժշտական դպրոցի հիմնադիր եւ գլխավոր տնօրեն Վազգեն Բեզազյանի, ինչպես նաեւ Արգենտինայի երաժշտական հաստատություններում ուսանող եւ երաժշտական գործունեություն ծավալող հայ երիտասարդների հետ:
Նշենք, որ «Երեկոն Ջոն Մալկովիչի հետ» համերգ-ներկայացումը հոկտեմբերի 26-ին կբեմադրվի նաեւ Արգենտինայի Մենդոսա քաղաքի «Independencia» թատրոնում:

В театре «Coliseo» Буэнос-Айреса 21 октября стартовала программа «Вечер с Джоном Малковичем», в котором приняли участие известный артист, обладатель оскара Джон Малкович и Симфонический оркестр Буэнос-Айреса во главе с   художественным руководителем и главным дирижером Государственного молодежного оркестра Армении Сергеем Смбатяном.
Под музыку Моцарта, Тавенера и Шнитке Джон Малкович представил произведения аргентинского писателя Эрнесто Сабато.
В связи с визитом Сергея Смбатяна в Буэнос-Айрес посольством Армении в Аргентине был организован прием, в котором принял участие и сам Малкович,  музыканты оркестра – пианистка Анастасия Теренкова и виолончелистка Нина Котова.
Ряд приемов организовали также представители армянских организаций Аргентины. В частности, Смбатян побывал в церкви «Сурб Григор Лусаворич» Буэнос-Айреса, где встретился с соотечественниками, проживающими в этой стране. А 22 октября он принял участие в специальном мероприятии, организованном представителями  мэрии аргентинской столицы и армянских организаций Аргентины.
Художественный руководитель и главный дирижер Государственного молодежного оркестра Армении также встретился с молодыми армянами, которые учатся в музыкальных учреждениях Аргентины, основателем и гендиректором музшколы EMBA Буэнос-Айреса Вазгеном Безазяном.
Отметим, что концерт-спектакль «Вечер с Джоном Малковичем» будет представлен также в аргентинском городе Мендоса.