Քաղաքականության մեջ ընտրությունների միջոցով են ձեւավորվում իշխանությունն ու ընդդիմությունը, անկախ ՀԱԿ-ի եւ ՀՀԿ-ի, ԲՀԿ-ի ու «Վայկական վերածնունդի» ցանկությունից, ներկա ու նախկին պաշտոնյաների ամբիցիաներից ժողովուրդն իր ընտրությամբ կորոշի ով կմնա իշխանություն, ով կգնա իշխանությունից: Այս մասին, այսօր՝ հոկտեմբերի 25-ին, ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում նշել է ԱԺ փոխնախագահ, ՀՀԿ մամուլի խոսնակ Էդուարդ Շարմազանովը:
Անդրադառնալով ՀԱԿ խմբակցության ղեկավար Լեւոն Զուրաբյանի հայտարարությանն այն մասին, որ ՀԱԿ-ը պատրաստվում է միավորվել ընդդիմադիր ուժերի հետ եւ 2017-ին իշխանափոխություն իրականացնել, Շարմազանովն ասաց. «Հայտարարություններ անող ուժերին կխնդրեի, որ նախեւառաջ իրենք իրենց մեջ տեսնեն խնդիրը։ ՏԻՄ ընտրություններին մենք տեսանք, որ ընդդիմության մի լուրջ ընտրազանգված ձայն չտվեց իշխանությանը, բայց նաեւ ձայն չտվեց ձեր նշած ուժերին (ՀԱԿ-ին-խմբ)։ Թող իրենց մեջ խնդիրները տեսնեն, նոր գան հայտարարություններ անեն: Միգուցե նրանք հոգեւարքի, ֆիասկոյի մեջ են: Մենք տեսանք, որ ԲՀԿ-ին, ԳԱԼԱ-ին, «Հայկական վերածնունդին» ձայն տվեցին Գյումրիում, Վանաձորում «Լուսավոր Հայաստանը», ԲՀԿ-ն ու «Հայկական վերածնունդը» հավաքեցին ձայներ, բայց ձեր նշած քաղաքական ուժը ոչ Վանաձորում ձայն հավաքեց, ոչ՝ Գյումրիում: Մի քաղաքական ուժ, որը մասնակցում է ընտրություններին եւ երկու տեղում էլ անհաջողության է մատնվում, բնականաբար խնդիրներ ունի»:
Շարմազանովի խոսքով՝ միանում են այն քաղաքական ուժին, որն ամենաազդեցիկն է, իսկ Գյումրիի եւ Վանաձորի ընտրություններին ՀԱԿ-ի մասնակցությունը ցույց տվեց, որ այն ընդդիմության ամենաազդեցիկ ուժը չէ։ «Ոչ Համախմբումը, ոչ ՀԱԿ-ը, այս պահին ընդդիմության ամենաազդեցիկը ուժը չեն: Վաղը կլինեն, թե չեն լինի, չգիտեմ, չեմ կարող գուշակություն անել, Վանգան չեմ»:
Շարմազանովը մշուշոտ է համարում, որ ընդդիմադիր բոլոր ուժերը կարող են միավորվել: «Այսօր ընդդիմադիր ուժերից գոնե մեկը հայտարարել է, որ չի պատրաստվում միավորվել ՀԱԿ-ի հետ: Ընդդիմադիր ուժերը չպետք է միավորվեն` ում պրիչոսկեն, ում դուրն եկավ, ով ա լավը…. պետք է գաղափարի շուրջը միավորվեն: Ո՞րն է այդ գաղափարը»,- նշեց Շարմազանովը՝ հավելելով, որ իշխանափոխությունը չի կարող ոչ գաղափար լինել, ոչ էլ նպատակ:
«Ժողովուրդ». 3270 հայտարարատու անձանց պաշտոնների՝ 5009 փոփոխություններ. հիմքում խնամի-ծանոթ-բարեկամ սկզբունքն է

В политике власть и оппозиция формируются при помощи выборов, независимо от желания АНК и РПА, «ПА» и «Армянского возрождения». Народ сделает выбор, кто останется, а кто уйдет. Об этом заявил в беседе с журналистами в парламенте Армении 25 октября вице-спикер Национального Собрания Эдуард Шармазанов.
Комментируя заявление руководителя фракции Армянского национального конгресса Левона Зурабяна о том,  что АНК собирается объединиться с оппозиционными силами и в 2017 году осуществить смену власти, Шармазанов отметил: «Во время выборов в ОМС мы увидели, что серьезный электорат оппозиции не отдал голоса власти, но и не дал при этом голоса и силам, указанным вами (АНК-ред.).  Пусть в себе ищут проблемы, потом только выступают с заявлениями. Мы увидели, что в Гюмри «Процветающая Армения», «ГАЛА», «Армянское возрождение» собрали голоса, в Ванадзоре – «Светлая Армения», «ПА» и «Армянское возрождение», но вами упомянутая политическая сила не набрала голосов ни в Гюмри, ни в Ванадзоре. Сила, которая потерпела неудачу в двух местах, естественно, имеет проблемы», - сказал вице-спикер парламента Армении.
По его словам, объединяются те политические силы, которые являются наиболее влиятельными, а участие АНК в выборах в Гюмри и Ванадзоре показало, что он не является   наиболее влиятельной оппозиционной силой. «На этот момент ни «Единение», ни АНК не являются самыми влиятельными силами. Будут ли они завтра таковыми, я не знаю, я не могу делать прогнозы», - сказал Шармазанов.  При этом он  считает туманной перспективу объединения оппозиционных сил. На его взгляд, они должны объединиться вокруг какой-либо идеи. «Какова эта идея?», - задался вопросом Шармазанов, добавив при этом, что смена власти не может быть ни идеей, ни целью.