Ղափանի քաղաքապետարանը Հայաստանի հարավում պլաստիկե աղբի նախագիծ է մշակել: Այս մասին NEWS.am-ին հայտնեց Ղափանի քաղաքապետ Աշոտ Հայրապետյանը:
Նախագծով նախատեսվում է Սյունիքի եւ Վայոց ձորի մարզերի քաղաքներում պլաստիկե թափոնի հավաքում: Դրանից հետո դրանք կմամլվեն, եւ դրանցից կստանան սալահատակի սալիկներ: Այդ նպատակով պլանավորվում է Ղափանում ոչ մեծ գործարան կառուցել:
Մարզային քաղաքներում մայթերն անմխիթար վիճակում են, եւ քաղաքային բյուջեի միոցներով վերստին սալահատակել չի հաջողվում: «Իսկ նոր սալիկներով մենք՝ քաղաքային իշխանություններս, ինքներս այն կիրականացնենք: Եթե ոչ կապիտալ, ապա ընթացիկ վերանորոգումը կվերցնենք մեզ վրա»,- հայտարարեց Հայրապետյանը:
Ծրագրի համար միջոցների սպասելով՝ Ղափանի իշխանությունները արդեն երրորդ տարին է՝ շշեր եւ կենցաղային այլ պլաստիկա են հավաքում: Հետո դրանք մամլում են ռւ պահեստավորում: Դա արդեն ոմանց հետաքրքրել է: «Իմ տեղեկություններով՝ Հայաստանում արդեն նվազագույնը պլաստիկայի վերամշակման երկու արտադրամաս կա: Մերը ցանկանում էին գնել, բայց չենք վաճառում: Հույս ունենք մի գեղեցիկ օր ինքներս օգտագործել»,- հայտարարեց քաղաքապետը:
Կարծր պլաստիկից (կենցաղային թափոններ) բացի, նոր սալիկների համար հարկավոր է ունենալ նաեւ փափուկ հատիկավորը, նաեւ ավազ: «Դա ստիպված ենք գնել, սակայն, միեւնույն է, ինքնարժեքը պետք է ցածր լինի, եթե նույնիսկ սալերը գնելու լինեինք»,- նշեց քաղաքապետը:

Мэрия  Капана на юге Армении составила проект переработки пластикового мусора. Об этом сообщил корреспонденту Новости Армении – NEWS.am мэр города Ашот Айрапетян.
Программа предусматривает сбор пластиковых отходов в городах Сюникской и Вайоцдзорской областей на юге страны. После этого их будут прессовать и получать плиты для мостовых. Для этого в г. Капан планируется открыть небольшой завод.
Тротуары в областных городах находятся в очень плохом состоянии, а вымостить их заново из муниципальных бюджетов не получается. «А с новыми плитами мы, городские администрации, сами эти работы осилим. Если не капитальный, то текущий ремонт мостовых возьмём на себя», - заявил Айрапетян.
В ожидании средств на проект власти Капана уже третий год собирают из городского мусора бутылки, пакеты и прочий бытовой пластик. Потом его прессуют и оставляют на складе. Эти запасы некоторых уже заинтересовали.  «По моим сведениям, в Армении есть уже минимум два цеха по переработке пластика. Наш хотели у нас купить, но мы не отдаём. Надеемся в один прекрасный день сами использовать», - заявил мэр.
Помимо твёрдого пластика (бытовых отходов) для новых плит понадобится мягкий, в гранулах, а также песок. «Это нам придётся покупать, но всё равно себестоимость должна быть ниже, чем если покупать плиты на стороне», - заметил мэр.