Ֆրանսիայի հարավում գտնվող միջնադարյան Շատոնեֆ դյու Պապ քաղաքը, որը հայտնի է իր խաղողի այգիներով, երկարաձգել է այն արտասովոր արգելքը, որը վերաբերում է «Չճանաչված թռչող օբյեկտների» (ՉԹՕ) երթեւեկությանը։ France Bleu-ի փոխանցմամբ, քաղաքապետը որոշել է ուժի մեջ թողնել այդ արգելքը, որը 20-րդ դարի կեսերին էր սահմանվել։
Քաղաքապետ Կլոդ Ավրիլը շեշտել է, որ մտադիր չէ չեղարկել այդ հին արգելքը՝ չնայած այն «մի քիչ սպեցիֆիկ է»
Թռչող ափսեներին քաղաքի վրա թռչելու, դրա տարածքում վայրէջք կատարելու արգելքը սահմանվել էր դեռ 1954-ին։ Այն ժամանակ աշխարհում շատ պոպուլյար էր թռչող ափսեների թեման, դրա համար էլ այլմոլորակայինների համար տրանսպորտային արգելքը մեծ արձագանք էր առաջացրել։ Բացի դրանից Ֆրանսիայի հյուսիսում մի քանի մարդ պնդում էր, որ տեսել է տարօրինակ արարածների, որոնք ջրասուզակների էին նման ու դուրս էին գալիս «սիգարաձեւ տիեզերանավից»։
Արգելքի հեղինակը՝ քաղաքապետ Լյուսյեն Յանգը, նման հրաման էր արձակել․ «Ցանկացած օդային փոխադրամիջոց, որը նման է թռչող ափսեի, կամ թռչող սիգարի եւ վայրէջք է կատարում քաղաքի տարածքում անհապաղ կալանքի տակ կվերցվի, իսկ դրա վարորդները ՝ կտուգանվեն»։

Небольшой средневековый городок на юге Франции под названием Шатонеф-дю-Пап, славящийся своими виноградниками, продлил необычный запрет, касающийся движения неопознанных летающих объектов (НЛО). Как передает NEWSru со ссылкой France Bleu, мэр города решил оставить в силе запрет, введенный в середине ХХ века.
Нынешний градоначальник Клод Аврил подчеркнул, что не собирается отменять постановление его давнего предшественника. «Это (запрет) специфическая вещь немного. Она создает безвредную шумиху и при этом никого не обманывает», - сказал он.
Указ о запрете для летающих тарелок фланировать над городом, садиться на его территорию или взлетать с нее был введен в 1954 году. В то время тема НЛО была необычайно популярна во всем мире, поэтому транспортный запрет для инопланетян вызвал большой резонанс. Кроме того, до этого на севере Франции несколько человек утверждали, что видели странных существ, похожих на «глубоководных водолазов», выходящих из «сигарообразного» космического корабля.
Автор запрета мэр Люсьен Янг издал такое постановление: «Любое воздушное средство, идентифицируемое как летающая тарелка или летающая сигара, которое приземлится на территории муниципалитета, будет немедленно взято под стражу, а водители – оштрафованы».